Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

USA: Ofiarom huraganu pomaga Obama, Romney i Twitter

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 października 2012, 11:33

  • Powiększ tekst

Nowojorska policja zatrzymała 13 osób podejrzanych m.in. o włamania i szabrowanie sklepów w dzielnicach ewakuowanych przed nadejściem cyklonu Sandy. Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła do ok. 50.

Większości zatrzymań dokonano we wtorek (czasu miejscowego) w Brooklynie i Queens, gdzie niektóre komisariaty ewakuowano z powodu lokalnych podtopień. Zarzuty dotyczyły m.in. włamania, szabrowania, bezprawnego wkroczenia na teren prywatny oraz stawiania oporu przy zatrzymaniu. W ciągu dnia policja zwiększyła obecność na ewakuowanych obszarach, aby odstraszyć potencjalnych szabrowników.

Według wstępnych szacunków straty materialne na skutek przejścia cyklonu zimowego Sandy przez północno-wschodnie tereny USA wyniosą ok. 20 mld dolarów. Jeśli dodatkowo uwzględni się straty
poniesione przez firmy z tytułu zawieszonej w tych dniach działalności, ostateczny koszt wyrządzonych szkód będzie znacznie wyższy - zwraca uwagę CNN. Największe straty odnotowano w stanach Nowy Jork i New Jersey, gdzie po przejściu wichury zniszczone lub częściowo uszkodzone zostały liczne budynki, drogi i linie energetyczne.

Tymczasem rośnie liczba ofiar śmiertelnych żywiołu. Jak podaje agencja dpa, w dotkniętych regionach zginęło nawet 50 osób, z czego w samym tylko Nowym Jorku - 22. Ostatnie doniesienia mówiły o ponad 40 zabitych, w tym 18 w Nowym Jorku. Huragan Sandy, przemianowany przez meteorologów na zimowy cyklon, na niecały tydzień przed wyborami prezydenckimi odbił się też na kampanii wyborczej. Prezydent Barack Obama odwołał spotkanie z wyborcami w stanie Ohio, który uznawany jest za jeden z decydujących dla wyborczej rozgrywki; zamiast tego uda się w środę do Atlantic City w stanie New Jersey, w którym właściwie może być pewny zwycięstwa. Wystąpi tam u boku republikańskiego gubernatora tego stanu Chrisa Christiego, który jest jednym z najbardziej znanych zwolenników rywala Obamy, Mitta Romneya. Christie z uznaniem wypowiedział się jednak o odpowiedzi Obamy i władz federalnych na kataklizm, co zapewne zostanie uwypuklone w czasie wizyty prezydenta; jest ona planowana ok. godz. 18 czasu polskiego.

We wtorek Obama odwiedził siedzibę Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, w pobliżu Białego Domu, gdzie dodawał otuchy ofiarom żywiołu i wspierał pracowników pomocowych. "To trudne chwile dla milionów ludzi - powiedział Obama. - Ale Ameryka jest bardziej wytrzymała".

Agencja AP komentuje nawet, że z politycznego punktu widzenia Obamie może wyjść na dobre rezygnacja z kilku dni aktywnej kampanii na rzecz kluczowych obowiązków głowy państwa. W ślad za Obamą swoje plany musiał zmodyfikować też Mitt Romney. Jego kampania informowała początkowo, że ze względu na szacunek dla ofiar Sandy wiec w Ohio został odwołany. Ostatecznie Romney udał się jednak we wtorek do tego stanu, gdzie Republikanie zorganizowali mu ad hoc spotkanie nazwane "storm relief", czyli poświęcone pomocy dla ofiar huraganu. W dniu dzisiejszym republikański kandydat ma zaplanowane trzy wyborcze spotkania (w tym przemówienie w Tampie ok. godz. 16.10 czasu polskiego) na Florydzie, którą huragan oszczędził. Romney może tam zatem prowadzić kampanię, nie dając pretekstu, by oskarżono go o bezduszność - komentuje AP.

Tymczasem miliony mieszkańców północnego wschodu USA próbują wrócić do normalnego życia, gdy w środę wznowienie działalności zapowiedziały przedsiębiorstwa i placówki handlowe, publiczny
transport czy lotniska. Ponad 8 milionów odbiorców nadal boryka się z brakiem elektryczności. Niemal jedną czwartą z nich stanowią mieszkańcy Nowego Jorku, gdzie Dolny Manhattan, zwykle rozświetlony, drugą noc z rzędu był pogrążony w ciemnościach. W Greenwich Village, gdzie na ulicach leżą powalone przez wichurę drzewa, mieszkańcy zgromadzili się na jednym z komisariatów, bo tylko tam można było podładować telefony komórkowe.

W czasie, gdy szalał cyklon, ważną rolę jako centrum wymiany informacji między dotkniętymi katastrofą mieszkańcami Nowego Jorku a policją i organizacjami pomocowymi pełnił serwis mikroblogowy Twitter. Wiele osób łączyło się z portalem przez smartfony, ponieważ podtopienia i wybuchające gdzieniegdzie pożary pozbawiły prądu - i dostępu do komputera - kilka milionów mieszkańców.

Po raz pierwszy Twitter stworzył specjalną stronę "@Sandy", która służyła jako wielka tablica ogłoszeń i wymiany najświeższych informacji o rozwoju wydarzeń związanych z przejściem cyklonu. Na stronie wyświetlają się komunikaty wybranych użytkowników, m.in. burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga i gubernatora Chrisa Christiego. "Od czasu przejścia (...) tsunami w Japonii (w marcu 2011 roku) wiemy, że Twitter może w wielu przypadkach zadziałać jak lina ratunkowa" - powiedziała rzeczniczka Twittera Rachael Horwitz. Z portalu korzystały również organizacje pomocowe - Amerykański Czerwony Krzyż czy regionalne centra zarządzania kryzysowego. Zwykli użytkownicy zamieszczali tam apele o pomoc dla zagrożonych osób oraz wymieniali się ofertami pomocy. Za pośrednictwem Twittera jeden użytkownik chory na cukrzycę poprosił o udostępnienie lodówki i przechowanie zastrzyków insulinowych, gdy w jego dzielnicy przerwano dostawy prądu. Twitter prawdopodobnie uratował też życie starszej mieszkance jednej z poddzielnic Brooklynu, która uzyskała pomoc dzięki zamieszczonej tam informacji.

Wykorzystanie internetu podczas tej kryzysowej sytuacji ujawniło też swoją ciemną stronę. Już w poniedziałek, gdy Sandy uderzyła we wschodnie wybrzeże USA, po sieci zaczęły krążyć sfabrykowane
zdjęcia ukazujące burzowe chmury spowijające Statuę Wolności czy rekina pływającego w jednej z zalanych dzielnic. Cyklon Sandy stopniowo słabnie, jednak zagrożenie jest w dalszym ciągu niezażegnane. Prezydent Obama ostrzegł, że "wciąż istnieje niebezpieczeństwo powodzi i uszkodzeń linii energetycznych".

ksaj/ akl/ ro/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.