BioNTech opracował fabrykę szczepionek wykonaną z kontenerów
W drugiej połowie bieżącego roku firma BioNTech z Moguncji planuje dostarczyć pierwsze specjalne kontenery do Afryki, w których możliwa będzie produkcja przekaźnika RNA (mRNA) - podstawowej technologii dla szczepionek firmy
Rozpoczęcie produkcji planowane jest na dwanaście miesięcy po dostarczeniu „BioNTainerów”, czyli kontenerów-fabryk do miejsca eksploatacji.
Kontenery opracowane przez BioNTech mają być wykorzystywane do produkcji różnych szczepionek mRNA, takich jak szczepionka przeciwko Covid-19 firmy Biontech i jej partnera Pfizera, ale także do opracowywanych wciąż szczepionek przeciwko malarii i gruźlicy - pisze portal tygodnika „Spiegel”.
W ubiegłym roku firma ogłosiła, że planuje uruchomić produkcję szczepionek mRNA w Afryce. W tym celu rozważano Rwandę i Senegal. Następnie w październiku BioNTech podpisał porozumienie z rządem Rwandy i Institut Pasteur de Dakar z Senegalu. Afryka nadal importuje 99 procent swoich szczepionek. Około 11,5 procent ludzi na kontynencie jest w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19, jak podaje portal Our World in Data.
Latem ubiegłego roku firma pozyskała swojego pierwszego partnera produkcyjnego w Afryce dla szczepionki Covid 19 - jest nim południowoafrykańska firma Biovac. Biovac przejmie jednak tylko ostatni etap, tj. napełnianie i pakowanie. W „BioNTainer” będzie teraz możliwe również wytwarzanie mRNA na miejscu.
Czytaj też: Koniec pandemii? „80 proc. populacji nabyła odporność”
PAP/KG