Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Historyczna wizyta chińskiego prezydenta w Brukseli

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 31 marca 2014, 18:27

    Aktualizacja: 1 kwietnia 2014, 10:43

  • 1
  • Powiększ tekst

Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping spotkał się w poniedziałek z przewodniczącymi unijnych instytucji w Brukseli. To pierwsza w historii wizyta chińskiego przywódcy w siedzibie Unii Europejskiej.

"Obie strony zgodziły się, że ta pierwsza wizyta chińskiego prezydenta w Unii Europejskiej była historycznym kamieniem milowym w relacji UE-Chiny" - oświadczyli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso i rady Europejskiej Herman Van Rompuy po zakończeniu spotkania w szefem chińskiego państwa.

Zadeklarowali gotowość do wzmacniania współpracy w sprawach globalnych. Zadeklarowali, że "obie strony chcą pogłębić wzajemne zrozumienie dla wybranych przez siebie dróg rozwoju".

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podkreślił zaś, że "w relacjach UE-Chiny ciągle jest niewykorzystany potencjał", np. w sektorze usług i inwestycji. "UE i Chiny muszą być motorami zrównoważonego wzrostu i tworzenia miejsc pracy w nadchodzących latach" - oświadczył Schulz.

Dodał, że zgodził się z chińskim przywódcą, iż "w każdym rozwijającym się partnerstwie istnieją różnice i trudności, ale trzeba je rozwiązywać poprzez dialog". "Wizyta prezydenta Xi Jinpinga jest jasnym sygnałem gotowości chińskiego przywództwa do otwartego i bezpośredniego dialogu we wszystkich sprawach" - ocenił Schulz.

Poinformował też, że tematem jego rozmowy z chińskim prezydentem były podejmowane przez UE działania, mające na celu złagodzenie napięć na Ukrainie.

Wizycie chińskiego prezydenta w siedzibie UE nie towarzyszą konferencje prasowe. We wtorek Xi Jinping wygłosi przemówienie w Kolegium Europejskim w Brugii.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

Zachęcamy do odwiedzenia naszego internetowego sklepu wSklepiku.pl.

Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych książek w atrakcyjnych cenach!

Powiązane tematy

Komentarze