MZ oferuje pomoc w nauce języka lekarzom zza granicy
Bezpłatne kursy online języka polskiego organizowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, ustawowe dofinansowania szkoleń i wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego to działania, z których mogą korzystać medycy z Ukrainy w Polsce – informuje MZ.
Aby wesprzeć personel medyczny z Ukrainy 1 lipca 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, że wprowadziła ona możliwość dofinansowania kursów językowych personelowi medycznemu z Ukrainy (przepisy weszły w życie z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.).
Przepisy umożliwiają dofinansowania szkoleń z języka polskiego dla wykonujących zawody medyczne obywateli Ukrainy.
„Dofinansowanie kosztu szkolenia nie może przekraczać 3000 zł dla jednej osoby za jedno szkolenie. Z kursów mogą skorzystać obywatele Ukrainy z uzyskanymi poza UE dyplomami zawodu lekarza, dentysty, pielęgniarki lub położnej ” – podkreśla resort zdrowia.
„Okręgowa izba lekarska albo okręgowa izba pielęgniarek i położnych musi złożyć do ministra właściwego do spraw pracy, raz w miesiącu, wniosek o dofinansowanie kosztów szkolenia. Minister po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku podpisuje umowę z okręgową izbą lekarską albo z okręgową izbą pielęgniarek i położnych i przekazuje kwotę na dofinansowanie kosztów szkolenia” – poinformowało MZ.
Ministerstwo Zdrowia zaplanowało też w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wsparcie finansowe na organizację kursów języka polskiego dla medyków planujących rozpocząć pracę w Polsce.
Z kolei Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego – z inicjatywy i na zlecenie ministra zdrowia – przygotowało jeszcze w marcu 2022 r., krótko po ataku Rosji na Ukrainę, propozycję bezpłatnych kursów online języka polskiego dla personelu medycznego. Kurs ukończyło 1461 osób – głównie lekarze, dentyści, ale także pielęgniarki i ratownicy medyczni. Przedstawiciele zawodów medycznych uczyli się języka polskiego z uwzględnieniem specjalistycznego słownictwa medycznego.
Szkoła Zdrowia Publicznego CMKP, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Światową Organizacją Zdrowia, zorganizowało także kurs e-learningowy „Organizacja ochrony zdrowia w Polsce” dla pracowników medycznych z zagranicy, głównie z Ukrainy. Kurs rozpoczął się 9 stycznia 2023 r. Ze szkolenia może skorzystać personel medyczny, który pracuje lub będzie pracować w polskich przychodniach czy szpitalach.
Kurs ma dostarczyć informacje o organizacji ochrony zdrowia w Polsce, niezbędne do realizacji świadczeń medycznych przez przedstawicieli zawodów medycznych, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Polską.
Kurs będzie dostępny bezpłatnie online przez 12 miesięcy na platformie internetowej w formie wykładów wideo prowadzonych po polsku z napisami w języku ukraińskim. Każdy zarejestrowany uczestnik kursu uzyska certyfikat. Kurs finansuje Światowa Organizacja Zdrowia.
PAP/ as/