Gra o Arktykę. Rosja i Chiny w gotowości
Chiński statek badawczy został zauważony w Cieśninie Beringa, a kanadyjskie ministerstwo obrony ostrzega, że Chińczycy i Rosjanie coraz intensywniej testują możliwości obronne Kanady w tym regionie. I coraz bardziej interesują się Arktyką, która z militarnego punktu widzenia staje się strategicznie ważnym regionem.
Okręt HMCS Regina patrolujący obszar Cieśniny Beringa, dostrzegł tam chiński statek Xue Long 2. Kanadyjska jednostka wypłynęła z bazy wojskowej Esquimault w pobliżu Victorii, ponieważ 6 lipca na obszarach arktycznych amerykańska Straż Przybrzeżna również zaobserwowała okręty chińskiej marynarki wojennej. Było to niespełna 200 mil morskich od wybrzeży Alaski, a więc w wyłącznej strefie ekonomicznej USA.
Eksplorują wody Arktyki
Kanadyjska telewizja CTV News podała, że amerykańska Straż Przybrzeżna uzyskała odpowiedź od grupy chińskich okrętów, że realizują misję „swobodnej żeglugi”.
Konkurenci nie śpią. Eksplorują wody Arktyki i dno morskie, testują naszą infrastrukturę i zbierają informacje wywiadowcze - powiedziała CTV News rzeczniczka ministerstwa obrony Frederica Dupuis.
Zwróciła uwagę, że Chiny, które do 2030 roku chcą zacząć odgrywać znaczącą rolę w Arktyce, wysyłają do kanadyjskiej części tego obszaru okręty podwójnego przeznaczenia, badawcze, a jednocześnie wyposażone w sposób, który pozwala na zbieranie informacji wywiadowczych.
Wolne od lodu
Chodzi o to, że wody Arktyki już wkrótce latem mogą być wolne od lodu. Ponieważ może się to stać przed 2033 rokiem, mogą być dostępne dla żeglugi wcześniej niż zakładano. Tak przynajmniej przypuszczają naukowcy z Kanady, Korei Południowej i Niemiec, którzy opublikowali w czerwcu 2023 roku w czasopiśmie „Nature” artykuł na ten temat.
»»Czytaj tutaj:
Arktyka bez lodu? To nie nonsens
Dla Kanady oznacza to konieczność szybkiego zareagowania na implikacje wynikające z dostępności drogi morskiej przez Arktykę, w tym przez Przejście Północno-Zachodnie, które Kanada traktuje jako swoje wody wewnętrzne.
Rosja i Chiny testują
Ostatnio Rosja i Chiny aktywnie testują też morskie i powietrzne drogi do Ameryki Północnej. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy rosyjskie i chińskie bombowce przeleciały razem w pobliżu wybrzeży Alaski, po czym zostały przejęte przez amerykańskie i kanadyjskie myśliwce.
10 lipca minister obrony Bill Blair informował, że kanadyjski rząd zamówi do 12 nowych okrętów podwodnych, o konwencjonalnym napędzie, zdolnych pływać pod lodem, a dzień później podpisał z ministrami obrony Niemiec i Norwegii list intencyjny w sprawie utworzenia nowego morskiego sojuszu obronnego.
»»Czytaj tutaj:
Powstaje nowy arktyczny sojusz obronny
Na początku kwietnia rząd federalny ogłosił nową strategię obrony, w której zaplanowano, że Kanada wyda na obronność ponad 8 mld dolarów kanadyjskich w ciągu najbliższych pięciu lat, a w ciągu 20 lat wydatki wyniosą 73 mld dol., zwiększy się też obecność wojskowa w Arktyce, zaś Chiny, Rosję i autokratyczne reżimy uznano za zagrożenia.
Z Toronto Anna Lach (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Miliony aut nielegalnych!? Sprawdź czy twoje też!
Rząd zabiera się za umowy zlecenie. „Biznes padnie”
Klienci nie chcą kupować drogich niemieckich aut
Supermyśliwiec dla Polski już na kołach! Zobacz nagranie
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: