Kiwi podbije polski rynek. Chilijscy producenci widzą w Polsce dla siebie możliwości
Specyfika klimatyczna Chile umożliwia przedłużenie sezonu zbiorów kiwi, ponieważ zaczynają się one w połowie marca na terenach rolniczych w północnej części kraju, a kończą się w maju, w południowej części Chile. Pierwsze kontenery z owocami kiwi docierają do Europy w kwietniu i są tu dostępne do pierwszych tygodni października - powiedział Carlos Cruzat,przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Kiwi podczas spotkania w Broniszach.
Do Bronisz przybyli przedstawiciele dwóch chilijskich organizacji producenckich - Stowarzyszenia Eksporterów Owoców (ASOEX) oraz Stowarzyszenia Producentów Kiwi. Spotkali się oni z potencjalnymi polskimi odbiorcami owoców i warzyw.
Według Chilijczyków w Polsce są nowe i szerokie możliwości współpracy między polskimi przedsiębiorcami a chilijskimi producentami owoców. Według Christiana Carvajal, dyrektora marketingu Stowarzyszenia Eksporterów Owoców ASOEX w Europie, obecnie jest najlepszy czas na nawiązanie współpracy. - Patrząc na szybki wzrost wymiany handlowej między naszymi krajami, jestem optymistą jeśli chodzi o przyszłość eksportu świeżych owoców z Chile do Polski. Dzisiejsze spotkanie to doskonała okazja, aby nawiązać nowe kontakty biznesowe oraz zachęcić polskich importerów do sprowadzania najwyższej jakości chilijskich owoców – mówił Carvajal.
Zdaniem Carlosa Cruzata, przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Kiwi największy potencjał eksportowy widzą w kiwi. Podkreślał, że w Polsce powstała przestrzeń dla tego owocu
Chilijski sektor produkcji obejmuje ponad 9000 wytwórców i eksporterów, spełniających wszystkie standardy dobrych praktyk rolniczych (Good Agricultural Practice).
Obecnie Chile plasuje się na 17. miejscu na świecie pod względem eksportu produktów spożywczych, z perspektywą wejścia do czołowej dziesiątki w ciągu najbliższych lat. Chilijscy eksporterzy nastawieni są na długoterminowe relacje handlowe.Charakterystyczne dla Chile czynniki klimatyczne pozwalają bowiem utrzymywać sezon zbiorów przez cały rok, co jest szczególnie ważne dla importerów zainteresowanych sprzedażą owoców również w sezonach przejściowych. Produkcja i eksport owoców jest dla gospodarki Chile przedsięwzięciem o strategicznym znaczeniu, dlatego producenci kładą ogromny nacisk na nowoczesne technologie stosowane w uprawach i rolnictwie, a także na optymalne i ekologiczne metody produkcji tj. zbiory, sortowanie oraz logistyka.
Jas