Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Nowy pomysł pracodawców - palacze mają zostać dłużej w pracy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 3 października 2014
  • 15:03
  • 2
  • Tagi: biznes gospodarka papierosy papierosy mentolowe papierosy slim praca pracodawca pracownik
  • Powiększ tekst

Absurdalny pomysł pracodawców - osoby palące mają siedzieć dłużej w pracy. Mają pracować mniej wydajnie. Dlatego po drobiazgowych i przyznamy - nie do końca sensownych wyliczeniach - pracodawcy doszli do wniosku, iż pracownicy, którzy palą mają zostać w pracy dłużej. Nawet 30 - 40 minut. Palacze naturalnie są oburzeni, niepalący twierdzą, iż to przywrócenie sprawiedliwości.

Osoba paląca "na papierosie" spędza 45 minut dziennie. Te 45 minut dziennie daje w skali roku 20 dni roboczych. A to już nie tak mało dla pracodawcy - mówiła w TOK FM Dorota Mierzejewska z Ośrodka Badań nad Nikotynizmem.

Pracodawcy więc wymyślili, iż każą pracownikom dłużej pracować. Dyskryminacja palaczy dotyka ich też w momencie poszukiwania pracy. Podobnie jak osób otyłych.

Czy palenie może być przeszkodą, gdy ktoś dopiero stara się o pracę? - Dla niektórych rekruterów to sygnał, że osoba nie umie wytrwać przy jakimś postanowieniu. Podobnie niektórzy podchodzą do osób otyłych. Skoro nie potrafią zapanować nad swoimi nawykami żywieniowymi, nad tym, jak wyglądają, to znaczy, że mają słabszą wolę - mówiła Monika Olejniczak, dyrektor ds. personalnych w firmie Johnson & Johnson.

Nie zgadza się z tym terapeutka uzależnień.

Dorota Mierzejewska z Kliniki i Ośrodka Badań nad Nikotynizmem Free Forever. - To przekonanie, które opiera się na nieprawdziwym założeniu, że to, czy palimy, czy że się objadamy, zależy od siły woli, a tak zupełnie nie jest. Takie podejście pracodawcy i wyciąganie pochopnych wniosków typu: skoro nie rzucił palenia, to znaczy, że nie przepchnie jakiegoś projektu, to myślenie bardzo na wyrost - mówiła.

Mamy propozycję dla pracodawców, która naprawdę drastycznie podniesie jakość pracy wszystkich pracowników bez wyjątku - zamknąć zakładowe toalety. Każdy pracownik udaje się podczas pracy do WC, podczas gdy w tym czasie mógłby pracować. Jeżeli nie potrafi wytrzymać te 8 czy 12 godzin to świadczy tylko o jego słabej woli i braku umiejętności wytrwania przy swoim postanowieniu. A taki pracownik to niedobry pracownik.

tok.fm/ as/

Komentarze