Informacje

fot. Twitter
fot. Twitter

6 CYTATÓW ujawniających rzeczywisty poziom ekonomicznych kompetencji Ryszarda Petru - zobacz kto chce sterować Polską gospodarką

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 czerwca 2015, 09:39

    Aktualizacja: 5 czerwca 2015, 09:42

  • 54
  • Powiększ tekst

Ryszard Petru kreuje sam siebie na wybitnego ekonomistę, jednak rzeczywistość jest inna. Twórca nowej partii Nowoczesna PL w istocie nie raz dawał przykład kompletnej, ekonomicznej indolencji.

Dowody? Proszę bardzo - oto tylko kilka cytatów obnażających rzeczywisty poziom kompetencji "wybitnego" ekonomisty Ryszarda Petru.

O składce rentowej:

Dzisiejsze problemy budżetowe nie wynikają z reformy emerytalnej, tylko z rozbudowanych wydatków państwa i nieodpowiedzialnej obniżki składki rentowej za rządów PiS.

WYJAŚNIENIE: W istocie obniżka składki rentowej za rządów PiS w latach 2005 - 2007 było jedną z najkorzystniejszych decyzji gospodarczych, zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

O grexit:

W przypadku wyjścia Grecji ze strefy euro mielibyśmy wariant argentyński, tylko na większą skalę. Poupadałyby wszystkie firmy, które mają zobowiązania w euro, bo nagle musiałyby oddać o wiele więcej pieniędzy.

WYJAŚNIENIE: W rzeczywistości Grecja jest gotowa na grexit, gdyż obecnie nowy rząd prowadzi politykę "gry na kilku fortepianach" przez co Ateny mają o wiele więcej możliwości i wyjście z eurolandu nie jest dla niego najgorszą alternatywą.

A teraz kilka pereł. Czas na cytaty dotyczące kursu franka szwajcarskiego. Oto co na ten temat mówił Ryszard Petru jeszcze w 2015 roku:

Złoty będzie się wzmacniał. Kredyty we frankach jeszcze długo pozostaną bezpieczne i opłacalne.

Miał rację? Każdy frankowicz sam niech oceni, ale pójdźmy dalej:

Prognozy, że frank będzie niedługo kosztował 4 zł, są oderwane od rzeczywistości.

Bez komentarza. W tym tygodniu frank znowu osiągnął ponad 4 złote. Co w tej sytuacji prorokował Ryszard Petru?

Zbytnie umocnienie franka zabije szwajcarską gospodarkę. Nie może się więc utrzymać w dłuższej perspektywie czasu. To zarżnie eksport. Zarżnie też turystykę, która choćby w zimie ma tam olbrzymie znaczenie. W efekcie Szwajcaria będzie miała problemy, przestanie się więc opłacać inwestować we franka i może być wahnięcie w drugą stronę.

Czy Szwajcaria upadła? Wręcz przeciwnie - cieszy się rosnącym zaufaniem inwestorów. Ale na sam, sam koniec:

Jeżeli nie będzie jakiejś megakatastrofy, typu upadek Ukrainy, to jest duża szansa, że poziomu 3,20 zł za franka już nie zobaczymy. Nie jesteśmy w stabilnej sytuacji, ale jesteśmy w takiej sytuacji, że spać możemy wszyscy spokojnie.

Frankowiczu - śpisz?

Tak więc partia, która deklaruje się jako ruch wybitnych fachowców w istocie jest prowadzona przez ekonomistę, który pomylił się praktycznie we wszystkich kluczowych dla Polaków sprawach. Panie Petru, kończ Waść i wiadomo czego oszczędź.

Duży Format/ Gazeta Wyborcza/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze