Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Unia nie mówi „nie” w sprawie kanału przez Mierzeję Wiślaną

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 23 stycznia 2016
  • 14:37
  • 5
  • Tagi: Bałtyk Elbląg kanał Komisja Europejska Marek Gróbarczyk Mierzeja Wiślana Ministerstwo Gospodarki Morskiej Morze Bałtyckie polityka przewóz ładunków Rosja transport
  • Powiększ tekst

Komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella zapowiedział powołanie specjalnego zespołu ws. projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - poinformował w sobotę w komunikacie resort gospodarki morskiej.

W piątek komisarz UE Karmenu Vella spotkał się w Warszawie m.in. z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem.

"Kwestie związane z tym przedsięwzięciem (kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną - PAP) trzeba będzie rozstrzygnąć wspólnie na kolejnych spotkaniach" - powiedział cytowany w komunikacie Vella. Jak dodał resort, komisarz zasygnalizował utworzenie specjalnego zespołu mającego wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Resort wskazał w komunikacie, że Gróbarczyk przekonywał, iż za przekopem Mierzei Wiślanej przemawiają szanse rozwoju gospodarczego, ekonomicznego tego obszaru, oraz kwestie braku swobodnej żeglugi i bezpieczeństwa kraju w tym obszarze.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Szef resortu gospodarki morskiej mówił także o "bardzo poważnym problemie" dotyczącym stanu populacji gatunków ryb Bałtyku oraz o "fatalnych w skutkach" dla środowiska morskiego masowych połowach przemysłowych. Gróbarczyk zadeklarował poparcie dla programów UE ochrony dorsza, szprota, śledzia.

Wskazał, że główne założenia polityki ministerstwa w tym obszarze to m.in. wsparcie drobnych rybaków i rodzinnego rybołówstwa.

Jak wskazał resort w komunikacie komisarz zadeklarował zwiększenie kontroli na Bałtyku i poprawę monitoringu, m.in. poprzez działania EFCA (Europejska Agencja Kontroli Rybołówstwa) w celu ochrony populacji ryb.

"Będziemy wywierać presję na Parlamencie Europejskim, by jak najszybciej została przyjęta długofalowa strategia dla Morza Bałtyckiego, zapewniająca stabilną sytuację rybakom. Bałtyk jest dla nas priorytetem" - podkreślił cytowany w komunikacie Karmenu Vella.

Zapewnił, że Unia będzie chronić drobne rybołówstwo, i są na ten cel fundusze. "Nie możemy stracić rybaków poławiających na małą skalę" - zaznaczył Vella.

PAP, sek

O projektach działań resortu gospodarki morskiej czytaj tutaj:

Minister gospodarki morskiej: przekopiemy Mierzeję Wiślaną, bo to kwestia bezpieczeństwa

Przekopmy w końcu Mierzeję Wiślaną!

Komentarze