Informacje

Przedstawiciel USA ds. handlu Michael Froman na spotkaniu w Google Campus, obok ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, fot. PAP/Jacek Turczyk
Przedstawiciel USA ds. handlu Michael Froman na spotkaniu w Google Campus, obok ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, fot. PAP/Jacek Turczyk

Amerykański minister: po obu stronach Atlantyku TTIP stwarza szanse i zagrożenia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 stycznia 2016, 19:31

    Aktualizacja: 24 stycznia 2016, 19:32

  • 2
  • Powiększ tekst

Po obu stronach Atlantyku są szanse i zagrożenia wynikające z TTIP, ale porozumienie o wolnym handlu między UE a USA przyczyni się do rozwoju małych i średnich firm, które rosną szybciej, więcej zatrudniają i lepiej płacą - mówił szef USTR, amerykańskiej agencji ds. handlu, Michael Froman.

Michael Froman przyjechał w niedzielę do Warszawy przed zaplanowaną na koniec lutego 12. rundą negocjacji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi ws. umowy o transatlantyckim porozumieniu handlowo-inwestycyjnym (TTIP). Pełni w nich rolę głównego negocjatora strony amerykańskiej. Jak podkreślił, przybył, by zapoznać się ze stanowiskiem Polski.

O TTIP Froman rozmawiał już z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i polskimi przedsiębiorcami z branży nowych technologii. Na poniedziałek wyznaczono spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Biuro Przedstawiciela ds. Handlu (USTR) ma rangę ministerstwa, a jego szef wchodzi w skład gabinetu prezydenta USA. Agencja odpowiada za sprawy polityki handlowej i prowadzi negocjacje dotyczące handlu międzynarodowego.

"Myślę, że w negocjacjach obie strony - USA i UE - mają obszary, co do których wyrażają zainteresowanie, jeśli chodzi o rozszerzenie eksportu czy poszerzenie stosunków. Obie też mają pewne kwestie drażliwe. Ale celem negocjacji jest zwiększenie naszych możliwości i poradzenie sobie z trudnościami" - wyjaśnił Froman podczas spotkania w warszawskim Google Campus.

"Jednym z powodów, dla których tu przybyłem, było poznanie, jakie są interesy Polski, jakie są kwestie drażliwe, abyśmy podczas negocjacji mogli odpowiednio się do nich odnieść" - dodał.

Froman zaznaczył, że liberalizacja handlu między UE a USA otwiera nowe możliwości po obu stronach Atlantyku. Podczas gdy duże firmy sobie radzą bez umowy, otwarcia potrzebują te małe i średnie, które narażone są np. na podwójne koszty niektórych certyfikatów, niezbędnych przy prowadzeniu działalności w UE i USA - zauważył.

"Widzimy, że małe i średnie przedsiębiorstwa zazwyczaj szybciej się rozwijają, więcej zatrudniają, lepiej płacą. Oczywiście są też zagrożenia" - mówił. "Handel jest zawsze trudny, ponieważ ludzie odczuwają skutki globalizacji, wpływ rozwoju technologii, zmian w gospodarce globalnej, rynków wschodzących - to wszystko wpływa na ich pracę, zarobki, strukturę gospodarki" - podkreślił Froman.

Umowy handlowe, takie jak TTIP, według niego pomagają ukierunkować kwestie handlu międzynarodowego i inwestycji w gospodarce globalnej, m.in. poprzez ustanawianie wysokich standardów i zasad oraz ochronę praw własnościowych.

Szef USTR w niedzielę rano spotkał się z wicepremierem Morawieckim. Jak relacjonował dziennikarzom podczas rozmowy poruszono szereg kwestii gospodarczych i mówiono o pogłębieniu wzajemnych relacji. Według Fromana odniesiono się też do TTIP i polskich interesów w negocjacjach.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze