Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Miliony zgonów na skutek zanieczyszczenie powietrza, czyli zabójcze koszty forsownego wzrostu gospodarczego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 lutego 2016, 09:07

  • 2
  • Powiększ tekst

Z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie 5 mln ludzi. Połowa z nich to mieszkańcy Indii i Chin, czyli krajów, które odnotowały wysoki wzrost gospodarczy – wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Badań nad Konsekwencjami Zdrowotnymi w Bostonie.

"Zanieczyszczenie powietrza w Pekinie czy w Delhi przekracza w niektóre dni od ośmiu do dziesięciu razy dopuszczalny poziom 300 mikrogramów drobnych cząsteczek, przy którym to poziomie nie dochodzi jeszcze do zakłóceń w pracy płuc czy systemu krwionośnego" - powiedział podczas prezentacji raportu prezes Instytutu Dan Greenbaum.

Badania przeprowadzone przez ekspertów z Bostonu wskazują, że w 2013 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza zmarło w Chinach 1,6 mln osób, podczas gdy w Indiach - 1,4 mln. Obecność w powietrzu samego tylko dwutlenku węgla przyczyniła się do przedwczesnego zgonu ok. 366 tys. Chińczyków.

Podjęte ostatnio przez władze w Pekinie działania mające zmniejszyć skalę zanieczyszczenia powietrza w stolicy Chin (postanowiono m.in. zamknąć 2,5 tys. małych firm, które emitowały do atmosfery dużą ilość szkodliwych substancji), nie pociągnie za sobą długofalowych zmian – twierdzi uczestnicząca w projekcie Instytutu Badań nad Konsekwencjami Zdrowotnymi w Bostonie Qiao Ma badaczka z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie.

"Nasz raport ma zaalarmować opinię publiczną i skłonić polityków do wypracowania bardziej zdecydowanej strategii walki z zanieczyszczeniem powietrza" - oznajmiła podczas piątkowej prezentacji.

Chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. 60 proc. wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla. Smog bywa w Pekinie tak gęsty, że nie widać nawet budynków w najbliższej okolicy. Wychodząc na ulice, mieszkańcy nakładają na twarze maski ochronne.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze