Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

List z najbrudniejszego miasta świata

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 lutego 2016, 10:11

    Aktualizacja: 19 lutego 2016, 10:12

  • Powiększ tekst

Jak żyje się w najbardziej zanieczyszczonym mieście świata? CNN Money przytacza dramatyczną relację swojego komentatora Charlesa Rileya, który od kilku miesięcy mieszka w New Delhi - mieście powszechnie uznanym za najbrudniejsze i najbardziej zanieczyszczone miasto na globie.

tytuł

Grobowiec Humayun jest jedną z turystycznych atrakcji New Delhi, fot. Freeimages

Sam Riley przyznaje, że choć choruje na astmę, to nie lękał się przeprowadzki do Indii. Komentator pochodzi bowiem z południowej części Kalifornii (USA) - regionu znanego z nieczystego powietrza, z którym od lat bez większych efektów walczą władze. Jednak stan New Delhi był dla niego szokiem.

tytuł

Gurudwara BanglaSaahib, fot. Freeimages

Przede wszystkim autor reportażu wskazuje na koszty, jakie musi ponieść żyjąc w Delhi - sprowadził bowiem z USA dwa nowoczesne filtry powietrza, które zasilane prądem pracują 24 godziny na dobę, poważnie obciążając budżet Rileya. Autor wskazuje jednak, że lokalna ludność, w większości żyjąca na granicy ubóstwa, nie jest w stanie sobie pozwolić na tego rodzaju sprzęt, przez co zapada na choroby płuc nawet trzykrotnie częściej niż w innych częściach świata.

tytuł

Uliczni handlarze obuwia, fot. Feeeimages

Według Rileya w godzinach porannych, kiedy w mieście panuje największy ruch samochodów, powietrze jest tak zanieczyszczone, że z trudnością można dostrzec budynki po drugiej strony ulicy. Riley, który zawodowo zajmuje się tematem czystości powietrza i ekologii, ze smutkiem wskazuje na fakt, iż tak naprawdę skutki zatrutego, nieczystego powietrza dla zdrowia wciąż nie są do końca zbadane. Pewna jest szkodliwość przebywania w takim środowisku, jednak uczeni wciąż spierają się o dokładne efekty zbyt długiego przebywania w skażonym miejscu.

tytuł

Transport publiczny w New Delhi. Bilety nie są wymagane, fot. Freeimages

Riley kończy swój reportaż smutną refleksją:

Gdybym chciał opuścić Delhi mógłbym to uczynić nawet jutro. Jednak znacząca większość populacji tej 20 milionowej metropolii nie ma takiej możliwości. Muszą tu żyć, pracować, utrzymywać swoje rodziny.

I jak podkreśla reporter - chorować i umierać w młodszym wieku na powikłania po chorobach płuc.

tytuł

Pociągi na bocznicy, fot. Freeimages

Według danych WHO, New Delhi jest najbardziej zanieczyszczonym miastem świata i prześciga w tej ponurej "konkurencji" Nowy Jork, Rio de Janeiro, Mexico City, Johanesburg, a nawet Pekin i Los Angeles.

CNN Money (New Delhi)/ WHO/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych