Informacje

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Energia dla każdego

Artykuł sponsorowany

  • Opublikowano: 8 marca 2016, 12:46

    Aktualizacja: 8 marca 2016, 13:52

  • Powiększ tekst

Zmiana modelu funkcjonowania segmentu energetyki sprawia, że już niebawem każdy z nas będzie mógł produkować energię. Nadal jednak niewiele na ten temat wiemy. Wyzwanie popularyzacji wiedzy o energii podjęły Fundacja RWE i Centrum Nauki Kopernik (CNK).

Rozwój technologii w energetyce nieuchronnie prowadzi do zwiększenia zaangażowania każdego człowieka w procesy wytwórcze i optymalizacyjne. W obecnym modelu gospodarstwa domowe są jedynie konsumentami energii. W niedalekiej przyszłości staną się także prosumentami – będą energię wytwarzać i wprowadzać ją do obiegu gospodarczego.

Wizja energetycznej rewolucji jest jednak dla większości Polaków odległa. Głównie dlatego, że nie zajmują ich kwestie związane z sektorem wytwórstwa prądu. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Fundacji RWE wynika, że jedynie 18 proc. z nas śledzi bieżące informacje na temat energetyki.

Problemu należy upatrywać w edukacji. Większość uczniów uważa fizykę za trudną dziedzinę, a zagłębianie jej tajników za karkołomne zadanie. To, w opinii rodziców, mogłoby zmienić wykorzystanie interaktywnych pomocy naukowych podczas zajęć lekcyjnych.

Na sugestie rodziców odpowiada sektor komercyjny. Fundacja RWE wspólnie z CNK już po raz czwarty organizują program RWE Power Box mający na celu przybliżenie młodzieży szkolnej zasad rządzących energetyką, nowymi technologiami i pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych.

„Do programu RWE Power Box zgłaszają się nauczyciele przedmiotów ścisłych i nauk przyrodniczych ze szkół podstawowych i gimnazjów. W poprzednich edycjach udział wzięli pedagodzy z 450 placówek edukacyjnych. W ramach programu zostaje im przekazany zestaw narzędzi doświadczalnych związanych z elektrycznością - RWE Power Box, który mogą wykorzystywać na zajęciach z uczniami” – wyjaśnia Karolina Tyniec Margańska, dyrektor komunikacji w RWE Polska.

„Współpraca ze środowiskiem edukacyjnym to jeden z priorytetów Centrum Nauki Kopernik. Opracowując i upowszechniając innowacyjne metody nauczania, dbamy, aby były one wartościowym wsparciem dla nauczycieli i uczniów. Zestawy edukacyjne, przygotowane przez Kopernika dzięki współpracy z firmą RWE, cieszą się niesłabnącą popularnością wśród edukatorów zainteresowanych rozwijaniem w młodych ludziach umiejętności krytycznego myślenia i twórczego rozwiązywania problemów. Zawarte w zestawach narzędzia edukacyjne są inspiracją do samodzielnego przeprowadzenia przez uczniów doświadczeń związanych z naukami ścisłymi. Uczenie z wykorzystaniem zestawu RWE Power Box przyczynia się do rozwoju kompetencji uczniów nie tylko w zakresie nauk ścisłych czy przyrodniczych. Uczniowie pracując w grupach, muszą się ze sobą komunikować i współpracować. Są aktywni i czują się bardziej odpowiedzialni za podejmowane działania” - mówi Anna Dziama, dyrektor Pracowni Edukacji z Centrum Nauki Kopernik.

W pudełku pełnym energii znajdziemy między innymi niewielki panel słoneczny z miernikiem, dzięki któremu można sprawdzić, jakie światło generuje najwięcej energii, pojazd elektryczny i mini turbinę wiatrową. Elementem programu są warsztaty dla nauczycieli, dzięki którym zyskują wiedzę, jak najefektywniej wykorzystać RWE Power Box podczas zajęć z uczniami.

Ze wsparciem tego typu projektów energetyka przestaje być enigmatyczną dziedziną zarezerwowaną dla ekspertów. To także krok w stronę popularyzacji odnawialnych źródeł energii. Z programu skorzystało do tej pory kilkadziesiąt tysięcy uczniów w całej Polsce. Aż 80% nauczycieli korzysta z zestawu co najmniej raz w miesiącu.

Maria Szurowska

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.