Informacje

fot. FreeImages.com/luca ciardelli
fot. FreeImages.com/luca ciardelli

Przyszłość transportu? Autonomiczne ciężarówki na drogach Europy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 kwietnia 2016, 14:30

  • 1
  • Powiększ tekst

Flota ciężarówek właśnie zakończyła tydzień w dużej mierze autonomicznej jazdy po europejskich drogach. To pierwszy tak duży eksperyment, który może być kolejnym krokiem w rewolucji w transporcie.

Kilkanaście ciężarówek wyruszyło ze swoich baz położonych w trzech europejskich krajach i udało się w drogę do Rotterdamu w Holandii. Jedna z nich pokonała 2 tys. kilometrów, przekraczając cztery europejskie granice. Ciężarówki wzięły udział w European Truck Platooning Challange, wyzwaniu zorganizowanym przez holenderskie władze w ramach sprawowania przez Holandię przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Co było specjalnego w tym przejeździe? O ile wyobraźnię rozbudzają głównie próby z autonomicznymi samochodami przeprowadzane przez takie firmy jak Google czy Ford, niezauważanie coraz bardziej realnych kształtów nabierają komercyjne zastosowania dla autonomicznych lub częściowo autonomicznych pojazdów.

Jednym z takich zastosowań jest tzw. „vehicle platooning”, czyli grupowanie pojazdów, które podążają za sobą bez udziału kierowcy. Pojazdy włączone w skład takiego konwoju są połączone za pomocą sieci Wi-Fi, co pozwala na utrzymywanie znacznie mniejszych odstępów między pojazdami niż wtedy, gdy są one prowadzone przez ludzi.

„Platooning” pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 15 proc., likwiduje ryzyko wypadków popełnianych ze względu na błędy ludzkie oraz przyczynia się do zmniejszenia korków - wynika z badań firmy TNO. W efekcie taki system jazdy pozwala na redukcję kosztów. Według wyliczeń dwie ciężarówki poruszające się w takim systemie, które rocznie przejeżdżają 100 tys. mil, mogą zaoszczędzić na paliwie 6 tys. euro.

Z tego względu Holendrzy postarali się połączyć wszystkich zainteresowanych, by wesprzeć rozwój tej technologii: władze transportowe, producentów ciężarówek, firmy na dużą skalę korzystające z transportu drogowego (jak DHL czy Unilever).

Kolejne testy mają być przeprowadzone właśnie przez koncern Unilever - w ich ramach ciężarówki mają odebrać towary z portu w Rotterdamie, a następnie rozwieźć po Europie, poruszając się w takich połączonych w sieci konwojów.

Zanim „platooning” stanie się europejską normą, trzeba jeszcze pokonać szereg technologicznych i biurokratycznych przeszkód. Obecnie ciężarówki różnych producentów korzystają z różnych systemów, więc nie mogą łączyć się w jeden konwój. Na drodze stoją też problemy regulacyjne - przepisy transportowe w poszczególnych krajach różnią się od siebie.

ak / qz.com

Powiązane tematy

Komentarze