Informacje

EBA: banki z Włoch, Hiszpanii, Irlandii i Austrii najmniej odporne na sytuacje kryzysowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 lipca 2016, 00:16

    Aktualizacja: 30 lipca 2016, 11:06

  • 0
  • Powiększ tekst

Duże europejskie banki są ogólnie odporne na sytuacje kryzysowe - wynika z rezultatów stress testów, opublikowanych w piątek wieczorem przez Europejski Nadzór Bankowy (EBA) w Londynie. Kilka banków dostało jednak ostrzeżenia.

"Wyniki pokazują odporność sektora bankowego w UE jako całości, dzięki znaczącemu podwyższeniu kapitałów" - stwierdza EBA w swoim raporcie, który obejmuje 51 banków w UE z 15 państw UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym polski bank PKO BP.

Test EBA miał na celu sprawdzenia, jak europejskie banki poradziłyby sobie w sytuacji trwającej trzy lata recesji. Był to trzeci stress test przeprowadzony od czasu kryzysu finansowego w latach 2007-2009. Tym razem nie ustalono jednak progu kapitału, który byłby konieczny do zaliczenia testu.

Najgorzej w stress testach wypadł włoski bank Monte dei Paschi. Według raportu w sytuacji trzyletniego kryzysu w 2018 r. współczynnik wypłacalności CET1 Monte dei Paschi wyniósłby jedynie minus 2,44 proc. Słabe wyniki odnotowały też Allied Irish Bank (4,31 proc.), austriacki Raiffeisen (6,12 proc.), hiszpański Banco Popular (6,62 proc.) oraz Bank of Ireland (6,15 proc.).

Dla PKO BP współczynnik ten oszacowano na poziomie 11,44 proc.

Analitycy uznają 7 proc. za krytyczną wartość współczynnika wypłacalności.

Wśród 12 najsłabszych „kondycyjnie” banków w Europie znalazły się dwa niemieckie giganty – Deutsche Bank i Commerzbank – pisze Reuters.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze