Informacje

Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0
Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0

Minister Kowalczyk: w przyszłym roku zabraknie pieniędzy na 500 plus

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 sierpnia 2016, 14:20

  • 3
  • Powiększ tekst

Jak przyznał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, w budżecie państwa na 2017 rok brakuje „około 5 mld zł” na finansowanie programu 500 plus.

Kowalczyk o nadchodzących kłopotach z finansowaniem 500 plus poinformował w rozmowie z „Pulsem Biznesu”. Minister jednocześnie jednak zapewnia, że rząd znajdzie rozwiązanie tego problemu.

– Obecnie brakuje ok. 5 mld zł na finansowanie programu 500 plus, ale je znajdziemy – zapewnia w rozmowie z „PB”.

W tym roku na finansowanie programu 500 plus, który obowiązuje od kwietnia, potrzeba ponad 17 mld złotych. W przyszłym roku ta kwota jednak wzrośnie do blisko 23 miliardów. Co więcej, zabraknie wpływów z aukcji LTE, które w tym roku znacząco poprawiły państwowy budżet.

W rozmowie z gazetą minister Kowalczyk mówił również o tym, że od 2018 roku w pełni zadziała uszczelnienie systemu podatkowego.

– To będzie tak naprawdę pierwszy rok, kiedy można będzie nas rozliczać z poprawy ściągalności, bo dopiero wówczas zadziałają wszystkie mechanizmy, których wprowadzenie zapowiadaliśmy. Poza tym liczymy, że przyspieszy wykorzystanie funduszy unijnych i wzrost PKB będzie wyższy niż obecnie – mówi Kowalczyk.

/puls biznesu

>> Czytaj również: Ikea będzie sprzedawać swoje produkty przez internet. I ma nową prezes

Powiązane tematy

Komentarze