Informacje

Niejednogłośna zgoda KNF na nowego prezesa BZ WBK

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 sierpnia 2016, 22:48

  • 0
  • Powiększ tekst

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła we wtorek zgodę na objęcie przez Michała Gajewskiego funkcji prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK - poinformowała KNF we wtorkowym komunikacie. Komisja zwolniła też banki spółdzielcze skupione w grupie SGB z konieczności spełnienia jednego z minimów.

Michał Gajewski wybrany został na prezesa BZ WBK przez radę nadzorczą w maju br. BZ WBK to bank, którego prezesem był wcześniej obecny wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Decyzja KNF, jak wynika z komunikatu, zapadła niejednogłośnie. Sześciu członków komisji było za, wstrzymał się przedstawiciel NBP Andrzej Kaźmierczak.

Michał Gajewski wcześniej przez kilka lat wchodził m.in. w skład zarządu BZ WBK. Bank Zachodni WBK to bank, który jest trzecim największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów oraz pod względem liczby placówek. Powstał w wyniku połączenia w 2001 r. Banku Zachodniego S.A. i Wielkopolskiego Banku Kredytowego S.A. Właścicielem większości udziałów jest hiszpańska grupa Santander.

Podczas wtorkowego posiedzenia KNF jednogłośnie zezwoliła "na odstąpienie od stosowania na zasadzie indywidualnej, przez SGB-Bank SA oraz 191 banków spółdzielczych będących współzałożycielami Systemu Ochrony SGB" jednego z przepisów unijnego rozporządzenia CRR (dotyczącego m.in. norm płynnościowych - PAP).

"Zgodnie z decyzją KNF, SGB-Bank SA oraz banki spółdzielcze wchodzące w skład Systemu Ochrony SGB będą zwolnione z konieczności indywidualnego spełniania minimalnego wskaźnika płynności LCR, a SGB-Bank SA został wskazany jako zobowiązany do spełniania wymaganego poziomu wskaźnika LCR oraz jego sprawozdawania na podstawie skonsolidowanej sytuacji wszystkich uczestników Systemu Ochrony SGB. Zezwolenie KNF ma umożliwić efektywniejsze zarządzanie płynnością w ramach Systemu Ochrony SGB, przy zachowaniu niezbędnego poziomu bezpieczeństwa. Decyzja Komisji odnosi się wyłącznie do wskaźnika LCR i nie dotyczy wskaźnika NSFR" - głosi komunikat KNF.

SGB to jedna z dwóch grup, zrzeszających polskie banki spółdzielcze. Grupa SGB tworzy, na podstawie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych z 2015 roku, nowy typ zrzeszenia, tzw. IPS, narzucający restrykcyjne wymogi unijnego rozporządzenia CRR. Drugie zrzeszenie polskich banków spółdzielczych, skupione wokół banku BPS (tzw. grupa BPS) też tworzy zrzeszenie typu IPS. Jest także grupa kilkudziesięciu banków spółdzielczych, wywodzących się z grupy BPS, chcąca utworzyć mniej wymagające tzw. zrzeszenie zintegrowane (przewidziane w ustawie), na które jednak niechętnie patrzy KNF.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze