Informacje

Krynica 2016: PKP zapowiada jednolity bilet dla wszystkich połączeń kolejowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 września 2016, 11:42

    Aktualizacja: 9 września 2016, 09:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Jednolity bilet dla wszystkich połączeń kolejowych, nowoczesne e-drogi i komplementarny transport lotniczy - to główne cele, które stoją przed Polską, jeśli chodzi o unowocześnienie transportu – przyznali uczestnicy debaty "Perspektywy rozwoju transportu w Polsce" podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, prezes PKP SA Mirosław Pawłowski, Mariusz Szpikowski - naczelny dyrektor P. P. Porty Lotnicze oraz Jacek Bojarowicz - p.o. dyrektora GDDKiA rozmawiali na temat szans i wyzwań stojących przed nowoczesnym transportem w Polsce. Analizowano chociażby problem "pustych lotnisk". Jak przyznali uczestnicy, kluczem do ich ożywienia może być obudowanie tych placówek siecią dodatkowych usług i możliwości dostępnych dla pasażerów.

A co czeka kolej? Tutaj prognozy są wyjątkowo optymistyczne! Jak przyznał prezes PKP PLK Mirosław Pawłowski, przed spółkami kolejowymi stoi wiele wyzwań. Zacząć jednak warto od wprowadzenia jednolitego biletu, a także przekonania do siebie pasażerów dotąd "przestraszonych" koleją. Co kryje się za tym pojęciem?

– Przede wszystkim ułatwienie orientacji pasażera, a więc klienta, na dworcu, a potem w podróży. Należy skończyć z nadmiarem informacji na biletach, ułatwić orientację – mówi prezes i dodaje: – Mamy w perspektywie korzyści płynące z budżetu UE na lata 2014 - 2020. Trzeba korzystać z tych środków i poszukiwać inspiracji w systemach, które sprawdziły się za granicą.

Z kolei najbardziej paląca w ostatnich latach kwestia dróg może zostać uporządkowana. Minister Adamczyk przyznał, iż w resorcie analizowane są różne warianty, choćby w kwestii opłat na autostradach, ale na ten moment nie chce on zbyt mocno skupiać się na szczegółach.

– Faktem jest że szukamy rozwiązań korzystnych dla każdego w tym trudnym segmencie – powiedział minister.

/as

Powiązane tematy

Komentarze