Informacje

Wspólny bilet ośmiu regionalnych przewoźników kolejowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 sierpnia 2017, 11:42

  • 0
  • Powiększ tekst

Wspólny bilet ośmiu regionalnych przewoźników kolejowych dostępny jest w sprzedaży od wtorku. Imienny bilet kosztujący 38 zł uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów rozkładowymi pociągami współpracujących spółek przez jedną dobę.

Oferta "Wspólnego biletu samorządowego" obejmuje łącznie 62 linii obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw.

Przygotowało ją osiem w większości należących do samorządów województw spółek: Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arriva (z grupy Deutsche Bahn), Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Jak zaznaczył cytowany w informacji Kolei Śląskich nt. biletu prezes Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych Dariusz Grajda, to pierwsza tego typu oferta kolejowa w Polsce i pierwsze wspólne przedsięwzięcie tego związku.

Wspólny bilet ma zachęcić mieszkańców Polski do jeszcze większego korzystania z podróży pociągami i ułatwić im przemieszczanie się pomiędzy regionami - wskazał Grajda.

Zastrzegł, że bilet jest "swego rodzaju pilotażem" i dlatego oferta nie obowiązuje jeszcze na terenie wszystkich kolei samorządowych, które tworzą związek.

Pracujemy nad jej rozbudowaniem. Przede wszystkim będziemy bardzo uważnie wsłuchiwać się w głosy pasażerów i - biorąc je pod uwagę - modyfikować ofertę - zapewnił szef ZSPK.

"Wspólny bilet samorządowy" jest biletem imiennym i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach przewidzianych w rozkładzie jazdy uruchamianych przez współpracujących przewoźników. Obowiązuje także w regionalnych połączeniach autobusowych spółki Arriva. Dostępny jest jedynie w postaci zryczałtowanej - za 38 zł, bez ulg ustawowych. Jest ważny przez 24 godziny od określonej daty i godziny zakupu lub godziny wskazanej przez nabywcę.

Zgodnie z założeniami oferty bilet będzie można nabyć z 7-dniowym terminem przedsprzedaży: w kasach biletowych, w biletomatach, przez internet, w innych punktach sprzedaży, a także w dniu wyjazdu: w pociągach, za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej iMKA Kolei Małopolskich.

Różni przewoźnicy zapewniają jednak na razie różne wybrane drogi dystrybucji biletu, np. w Kolejach Mazowieckich można go od 1 sierpnia kupować w kasach, biletomatach, przez SkyCash i internet. W przypadku Kolei Śląskich jedyne dostępne na razie metody to SkyCash i ajencyjne punkty sprzedaży, tzw. Punkty na mieście. Koleje Dolnośląskie udostępnią bilet jedynie przez SkyCash - od 7 sierpnia.

Szczegółowe informacje nt. dostępności "Wspólnego biletu samorządowego" w poszczególnych kanałach sprzedaży poszczególnych przewoźników znajdują się m.in. na ostatniej stronie opublikowanych na stronie Kolei Śląskich "Warunków taryfowych oferty specjalnej +Wspólny bilet samorządowy+".

Przewoźnicy zastrzegają też, że ich wspólna oferta nie uprawnia do przejazdów w pociągach: komercyjnych KM: "Słoneczny", ŁKA: "ŁKA Sprinter", komercyjnych Arriva, KD: "KD-Specjal" i "Pociąg do Kultury", KMŁ: na odcinku Kraków Olszanica - Kraków Lotnisko oraz komercyjnych KŚ i na przekraczającym granicę polsko-czeską odcinku Chałupki - Bohumin.

Koleje samorządowe zrzeszone w ZSPK obsługują dziś ponad 4,8 tys. kw linii kolejowych, zatrudniając ponad 6,2 tys. pracowników. Liczba wykorzystywanego taboru, wliczając człony elektrycznych zespołów trakcyjnych, wynosi dziś 1473 wagony oraz 43 lokomotywy. Samorządowi kolejarze deklarują, że dysponują dziś łącznie ponad 500 nowoczesnymi pociągami.(

Przewoźnicy zrzeszeni w ZSPK podają, że w 2016 r. łącznie przewieźli ponad 133 mln pasażerów – 46 proc. wszystkich podróżujących koleją w Polsce. Na drugim miejscu znalazły się Przewozy Regionalne (obecnie Polregio) z wynikiem 27 proc., a na trzecim PKP Intercity - 13 proc.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze