Informacje

fot. materiały prasowe MF
fot. materiały prasowe MF

Wiceminister finansów: sfinansowanie 500+ i obniżki wieku emerytalnego w 2017 roku zapewnione

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 września 2016, 16:05

    Aktualizacja: 19 września 2016, 10:16

  • 0
  • Powiększ tekst

Realizacja żadnego z programów, który już ma ramy ustawowe, a był obietnicą wyborczą PiS, nie jest zagrożona. To dotyczy programu 500+, to dotyczy obniżenia wieku emerytalnego poczynając od czwartego kwartału przyszłego roku - stwierdził w wywiadzie wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Przedstawiamy omówienie tego wątku rozmowy, którą dla PAP przeprowadził Marcin Musiał.

Rząd wstępnie przyjął projekt budżetu na przyszły rok z rekordowym deficytem w wysokości prawie 60 mld zł. Dziennikarz PAP zwraca uwagę, że wynika to z dużych wydatków m.in. na realizację programu 500+ i kosztów obniżenia wieku emerytalnego, co ma nastąpić pod koniec 2017 r. Na pytanie, czy przyszłoroczny budżet będzie trudny do realizacji? Wiceminister finansów Wiesław Janczyk odpowiada: „Realizacja żadnego z programów, który już ma ramy ustawowe, a był obietnicą wyborczą PiS, nie jest zagrożona. To dotyczy programu 500+, to dotyczy obniżenia wieku emerytalnego poczynając od czwartego kwartału przyszłego roku”. Wiceszef MF podkreśla przy tym, że „dochody budżetu państwa są zaplanowane ostrożnie i według mnie nie są przeszacowane. Ostatecznie deficyt może być mniejszy”.

Zdaniem wiceministra „ sytuacja budżetowa i wzrost PKB w istocie zależy nie tylko od działań MF, ale także współdziałania z resortem infrastruktury, rozwoju, obrony. Decyzje, które tam zapadają będą miały wpływ na warunki rozwoju firm w Polsce”.

Janczyk zwraca uwagę na wyraźny trend wzrostu dochodów podatkowych budżetu: „już dziś rosną nam dochody z wszystkich podstawowych podatków; VAT, PIT, CIT i akcyzy oraz planowane dochody z podatku od gier. Można powiedzieć, że został odwrócony trend ze spadkowego na wzrostowy, zwłaszcza jeśli chodzi o podatek VAT. Po pierwszym półroczu mieliśmy 4,5 mld zł więcej z tego tytułu, niż rok wcześniej, a po siedmiu miesiącach o 5,2 mld zł więcej”. Wiceszef MF akcentuje, że „dane te dotyczą okresu, kiedy nie działały jeszcze regulacje takie, jak pakiet paliwowy, klauzula przeciw unikaniu opodatkowania, czy inne uszczelniające system przepisy podatkowe wymierzone w optymalizacje podatkowe.

Odnosząc się do perspektywy finansowej państwa przedstawiciel MF zaznacza, że „o wysokości dochodów spółek, a tym samym o wpływach podatkowych państwa nie decyduje sam system fiskalny. Liczymy też na uruchomienie środków UE z obecnej perspektywy. Teraz działamy niejako w interwale, który spowodował wygaszenie inwestycji, ale ten okres się kończy, co pozwala optymistycznie patrzeć na przyszły rok.

Nie tracę nadziei na to, że uporządkowanie systemu podatkowego pozwoli obniżyć kwotę deficytu przy zachowaniu wszystkich oczekiwanych wydatków niezbędnych do funkcjonowania państwa i realizowania jego podstawowych obowiązków. W takim kierunku działamy” - podkreśla wiceminister Janczyk w rozmowie z PAP.

Oprac. sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze