Informacje

Alan Fu, Vice Managing Director z New Hope Liuhe oraz Aleksandra Jankowska - prezes PSSE podczas podpisania zgody na inwestycję spółki w Polsce. fot. PSSE
Alan Fu, Vice Managing Director z New Hope Liuhe oraz Aleksandra Jankowska - prezes PSSE podczas podpisania zgody na inwestycję spółki w Polsce. fot. PSSE

Duża chińska inwestycja w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 30 września 2016, 16:40

  • 5
  • Powiększ tekst

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma dziś powody do świętowania - podpisano pierwszą chińską inwestycję w Strefie a także podpisanie porozumienia z Brzeską Strefą Ekonomiczną.

Przed kilkoma miesiącami PSSE podpisała list intencyjny z grupą inwestorów z Chin. Miał to być pierwszy krok na rzecz poszerzenia współpracy polsko-chińskiej, także w obszarze projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Dziś mamy pierwsze efekty - spółka New Hope Poland sp. z o. o. reprezentująca kapitał chiński rozpocznie wartą 44 mln złotych inwestycję w Podstrefie Włocławek. Budowa nowoczesnej wytwórni pasz dla zwierząt hodowlanych to wynik zainteresowania Chiń polską branżą rolno-spożywczą. Władze PSSE nie kryją zadowolenia, gdyż to właśnie działania prezes Aleksandry Jankowskiej i ekipy Strefy spowodowały zwiększone zainteresowanie Chińczyków tym sektorem.

A to nie koniec inwestycji. Jak podkreśla z firmy New Hope Alan Fan, który finalizował dziś inwestycję Chiny widzą potencjał w polskim rynku spożywczym i polskim rolnictwie - jabłka, nabiał czy pasze dla zwierząt to tylko niektóre z produktów budzących zainteresowanie Chińczyków - "Wybraliśmy PSSE na miejsce inwestycji ze względu na atrakcyjną ofertę i pozytywne podejście do nas jako inwestora" - mówi Fan wGospodarce.pl i dodaje - "Planujemy też kolejne inwestycje, rozmawiamy z władzami PSSE o przyszłości.

Zadowolenia nie kryła też prezes PSSE Aleksandra Jankowska:

To pierwsza ale nie ostatnia inwestycja z Chin. Projekt Nowego Jedwabnego Szlaku, projekty transportowe, wzmocnienie polskiego eksportu do Chin, także rolno-spożywczego - to wszystko jeszcze przed nami, nad tym pracujemy, z korzyścią dla całej sytuacji ekonomicznej państwa.

A Włocławek jest regionem o sporym bezrobociu i potrzebie inwestycji. Chińczycy liczą więc na spore zainteresowanie projektem, chcą też dzięki niemu tworzyć w regionie nowe miejsca pracy.

Arkady Saulski

Powiązane tematy

Komentarze