Informacje

Rok 2017: biznes chce działać "w chmurze"

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 15 grudnia 2016, 13:37

  • Powiększ tekst

Chmura, wirtualna rzeczywistość oraz big data to tematy, które w nadchodzącym roku będą wyznaczać rozwój polskiego biznesu oraz rynku IT – mówią specjaliści polskiej branży IT.

Wartość globalnego oraz polskiego rynku IT nieustannie rośnie. Według założeń specjalistów na 2017 r. prognozowany jest wzrost na poziomie 5,5% do kwoty 35,8 mld zł. Najsłabsze prognozy ma obecnie rynek sprzętu, zaś najlepsze usługi outsourcingowe, hostingu infrastruktury oraz zarządzania aplikacjami, do czego przyczyniają się rozwiązania w chmurze. Prognozy te potwierdzają też wyniki ostatniego badania przeprowadzonego podczas największej polskiej konferencji dla branży telekomunikacyjnej PLNOG, wg którego za najważniejsze tematy nadchodzącego roku uznano rozwój architektury sieci, wirtualną rzeczywistość oraz przetwarzanie danych w chmurze.

Biznes chce działać za pomocą nowoczesnych technologii

Ostatnie badania PMR pokazują, że aż 65 proc. polskich firm z sektora MSP planuje w nadchodzących latach wykorzystywać cloud computing do rozwoju swojego biznesu. Innymi zainteresowanymi są korporacje (50 proc.), duże przedsiębiorstwa (48 proc.), administracja publiczna (13 proc.) oraz administracja samorządowa (8 proc.).

W nadchodzących latach najpopularniejszym modelem będzie tzw. chmura hybrydowa, która łączy w sobie wydajną, zewnętrzną chmurę oraz własną sieć, dzięki czemu firma dostarcza i zarządza zasobami wewnątrz organizacji a pozostałe usługi dostarcza zewnętrzna firma IT. W praktyce jest to połączenie publicznej chmury z trzymaniem danych, np. klientów, we własnej bazie.

Efekty już widać w branży finansowej, gdzie wszelkie innowacje technologiczne stanowią istotny czynnik rozwoju. Pozwalają one nie tylko obniżyć koszty i zwiększyć zasięg działalności, ale także wykreować nowe modele biznesowe. Z ostatniego raportu „FinTech w Polsce. Bariery i szanse rozwoju” wynika, że 17,9 proc. banków za najważniejsze technologie, które przyczynią się do strategicznego rozwoju rynku FinTech, uznaje przetwarzanie danych w chmurze oraz Big Data. W zakresie tego ostatniego 20 proc. banków zadeklarowało wdrożenie w nadchodzącym roku nowych rozwiązań z dziedziny przetwarzania dużych zbiorów danych.

Ostrożne podejście do Big Data

Branża produkcyjna, bankowość, telekomunikacja czy energetyka to przykłady branż, które już dziś inwestują w zaawansowaną analitykę danych. Wg IDC w samym 2015 r. wydatki te przekroczyły 2,6 mld dolarów (Europa Środkowa i Wschodnia), zaś do 2019 r. ich wielkość może wzrosnąć nawet do 4 mld dolarów. Choć jest to przyszłościowa dziedzina nauki to nadal wiele firm na awersję do Big Data – informują członkowie rady programowej konferencji PLNOG. Dostrzeganym przez nich czynnikiem hamującym zaangażowanie polskich firm w analitykę biznesową jest brak doświadczenia i umiejętności potrzebnych do analizy danych. Dodatkowo na polskim rynku wciąż brakuje tzw. data scientists, czyli specjalistów którzy mogliby je wykorzystać, zaś firmy nie posiadają jeszcze strategii uwzględniającej identyfikację danych, którymi chcą zarządzać, a także problemów, które mają zostać rozwiązane.

VR – czy dla wszystkich?

Choć szacunki IDC względem wirtualnej rzeczywistości są imponujące (wzrost sprzedaży urządzeń VR z poziomu ok. 10 mln do 65 mln w 2020 r.), to wielu specjalistów wciąż zastanawia się nad realnym wykorzystaniem tego cudu techniki. Głosy są tu podzielone. Marketerom bez wątpienia tego typu projekty dają niezbędne narządzania do pracy, a tym samym lepsze doświadczanie produktów przez konsumentów końcowych. Dla innych to wyłącznie nowy rozdział w branży rozrywkowej, gdzie VR znajdzie swoje zastosowanie w różnego rodzaju grach. Słyszane są też głosy o zastosowaniu tego typu urządzeń w medycynie, gdzie urządzenia VR mogłyby znaleźć zastosowanie np. przy leczeniu fobii, zespołu stresu pourazowego.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych