Informacje

Fot. Fratria
Fot. Fratria

Setki procesów przeciw instytucjom finansowym, również o kredyty we frankach

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 25 grudnia 2016, 11:42

  • 1
  • Powiększ tekst

W polskich sądach przybywa spraw, zakładanych przez klientów instytucji finansowych. Najwięcej pozwów dotyczy polis z funduszem inwestycyjnym, tzw. polisolokat, ale szybko rośnie liczba procesów związanych z kredytami we franku szwajcarskim

Coraz częściej pojawiają się informacje o nowych sprawach, przeciwko instytucjom finansowym, albo o korzystnym dla klientów wyroku. Zapytaliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości o statystyki, dotyczące procesów związanych z polisolokatami i kredytami we frankach. Niestety, jak wyjaśnił nam resort, nie dysponuje on takimi danymi.

Ale i tak można oszacować liczbę procesów, jakie toczą się w sądach i są związane z tymi dwoma produktami. Jest to możliwe dzięki Rzecznikowi Finansowemu, który wydaje tzw. istotne poglądy w sprawie. Jest to opinia na temat danej sprawy, której wydanie często może pomóc w procesie.

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie Rzecznika Finansowego, najwięcej jest wniosków o wydanie istotnego poglądu w sprawach przeciw firmom ubezpieczeniowym. W 2014 r. było ich 92, rok później – już 172, a w tym roku, do połowy grudnia, już 289. Łącznie wiec w ciągu trzech lat pojawiły się wnioski o istotny pogląd w ponad 550 sprawach.

Przeważają wnioski dotyczące spraw o polisy z funduszem kapitałowym. Jeszcze w 2014 r. były one mniejszością (tylko 28 wniosków), ale rok później było ich 116, a w roku bieżącym – aż 222. Czyli w kraju toczy się co najmniej 366 procesów, dotyczących polis z funduszem. Tu warto zauważyć, że liczba pozywających może być większa, bo część ze spraw to pozwy zbiorowe. W jednym przypadku np. sprawa dotyczy aż 120 osób.

Zapewne liczba pozwów dotyczących polisolokat będzie spadać, jednakże niekoniecznie zmniejszy to obciążenie Rzecznika Finansowego. Ostatnio bowiem szybko przybywa próśb o wydanie istotnego poglądu przeciwko bankom – i najczęściej idzie o kredyty frankowe.

Do połowy grudnia Rzecznik Finansowy przygotował już łącznie 100 istotnych poglądów w sprawach przeciw bankom. 80 proc. z nich do pozwy o kredyty walutowe we frankach. Do tego dochodzi jeszcze blisko 60 nierozpatrzonych wniosków. Jeśli proporcja jest taka sama, to 48 spośród nich to sprawy frankowe. Tym samym liczba spraw, założonych przez „frankowiczów” przeciwko bankom wynosi już co najmniej 130.

Powiązane tematy

Komentarze