Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

USA: Amerykanie chcą albo Obamacare albo reform

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 stycznia 2017, 11:27

  • 2
  • Powiększ tekst

Sondaże wskazują, że trzy czwarte Amerykanów nie aprobuje republikańskich planów uchylenia Obamacare bez zastąpienia jej innym planem prawa do opieki zdrowotnej. Podziela tę opinię wiele stowarzyszeń medycznych i ugrupowań biznesowych.

Jak wynika z ogłoszonego w piątek sondażu Kaiser Family Foundation przytłaczająca większość (75 proc.) Amerykanów albo opowiada się za zachowaniem Obamacare, albo rezygnacją z niej tylko wtedy, gdy ustawodawcy zastąpią ją nową ustawą o opiece zdrowotnej. Tylko 20 proc. pragnie natychmiastowego jej wycofania.

CZYTAJ TEŻ: Koniec "amerykańskiego ZUS" - Senat zadecydował o rozmontowaniu programu Obamacare

Przytaczany przez amerykańskie radio publiczne NPR szef Kaiser Family Foundation, zwrócił uwagę, że ustawodawcy nie mają silnego mandatu dla planów uchylenia Obamacare. "Większość Amerykanów stwierdziła, że są przeciwni obaleniu Obamacare, albo też nie zgadzają się na to jeśli Republikanie nie wystąpią z zastępczym planem" - wyjaśnił.

Jak jednocześnie wykazuje badanie z 48 proc. z tych, którzy chcieliby wycofania Obamacare, około 60 proc. wstrzymałoby się z tym do czasu przedstawienia alternatywnego rozwiązania.

Jest to tym bardziej znamienne, że Obamacare nie jest przedmiotem największych obaw Amerykanów związanych z problematyką zdrowia. Zdaniem 67 proc. ankietowanych ich priorytetem jest przede wszystkim znalezienie sposobu na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.

Obamacare zapewniła dodatkowo ubezpieczenia ponad 20 milionom Amerykanów i zlikwidowała niektóre dyskryminacyjne praktyki. Firmy ubezpieczeniowe objął zakaz odmowy ubezpieczenia osobom, które już wcześniej nabawiły się poważnych schorzeń lub cierpią na choroby wrodzone.

Według NPR sceptycyzm wobec zamierzeń wycofania Obamacare demonstrują także szpitale, ubezpieczyciele i analitycy służby zdrowia. Wyrażają to w listach, informacjach prasowych i kampaniach reklamowych. Argumentują, że przed likwidacją Obamacare chcieliby zobaczyć alternatywny projekt, albo przynajmniej przedstawienie przez Kongres nowych planów.

Raport American Hospital Association i Federation of American Hospitals z 6 grudnia ostrzega, że uchylenie Obamacare może kosztować szpitale setki miliardów dolarów. Z kolei stowarzyszenie American Medical Association wzywa w liście do ustawodawców, aby przed uchyleniem obowiązującego prawa ujawnić szczegóły dotyczące zastąpienia Obamacare.

"Pacjenci i inne zainteresowane strony powinny mieć możliwość porównania obecnej polityki z nowymi propozycjami, aby móc świadomie zadecydować, czy będzie to krok naprzód w trwającym procesie reformy zdrowia" - stwierdza pismo American Medical Association.

Inne badanie Milken Institute School of Public Health na uniwersytecie Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie, którego wyniki opublikowano w czwartek szacuje, że uchylenie Obamacare może wyeliminować do roku 2021 w całym kraju trzy miliony miejsc pracy.

Tylko trzecia część z utraconych miejsc pracy dotknie sektora opieki zdrowotnej. Pozostałe znikną w innych branżach, jak handel detaliczny, budownictwo, finanse i ubezpieczenia.

Zdaniem autorów raportu w ciągu czterech lat biznes straci na tym łącznie 2,6 miliardów dolarów. Najbardziej ucierpią Kalifornia, Floryda i Teksas.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze