Informacje

Optymizm wraca na giełdę wraz z kapitałem zagranicznym

br

  • Opublikowano: 10 stycznia 2017, 11:35

  • 0
  • Powiększ tekst

Indeks giełdowy WIG 20 utrzymał dzisiaj na otwarciu, przekroczoną wczoraj psychologiczną barierę 2.000 pkt. Według analityków kapitał zagraniczny wraca na Polską giełdę. Dla WIG-u głównego indeksu giełdy, na najbliższe tygodnie przewidywane jest przekroczenie 56.000 pkt.

To się zaczęło z końcem zeszłego roku. Kapitał zagraniczny – po okresie pewnej posuchy z przełomu lat 2015-2016, kiedy to odpłynął - zaczął wracać do Polski. Wpływ na to miał szereg różnych czynników. Wśród nich należy przypomnieć podniesienie perspektywy ratingu S&P, która to agencja była na początku najbardziej agresywnie nastawiona. Poprawiają się perspektywy gospodarcze. Do listopada można było zauważyć raczej negatywne nastawienie, ale potem nadeszła cała seria dobrych informacji gospodarczych i lepsza perspektywa rozwoju gospodarczego – powiedział wgospodarce.pl Łukasz Bugaj analityk DM BOŚ.

Wśród wskaźników warto wymienić wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, który według GUS w listopadzie 2016r. wyniósł 3,3 proc. w skali roku (wobec spadku o 1,3 proc. w październiku). A także silny rynek pracy. Na koniec grudnia 2016r. stopa bezrobocia wyniosła 8,3%.

Do tego dochodzą informacje o tegorocznym budżecie, który wydawał się napięty, ale np. przewidywania, że zysk NBP przekroczy 10 mld zł, pozwalają oceniać, że będzie to duży zastrzyk dla tego budżetu, przez to staje się on bezpieczny – dodał.

Wpływ miała także ocena Goldman Sachs z końca minionego roku, który to bank rekomendował kupowanie akcji na polskiej giełdzie. A na podstawie coraz większej liczby opinii analityków, w tym roku na naszej giełdzie może dojść do 10% wzrostu.

Coraz więcej analityków zaczyna zauważać, że nasza giełda może wzrosnąć w tym roku ok. 10%. Nie jest to może wzrost znaczący, ale w porównaniu z lokatami to jednak wypada dużo lepiej – powiedział Łukasz Bugaj.

Podobnie jak w przypadku wzrostu WIG 20, także prognozowany jest w najbliższych tygodniach wzrost głównego indeksu – WIG.

Jeszcze do niedawna można było zakładać, że wzrosty indeksu WIG z drugiej połowy ubiegłego roku były tylko i wyłącznie„"drugą nogą” korekty wzrostowej po spadku rozpoczętym w maju 2015 roku. Teraz takie założenie już nie obowiązuje, ponieważ wzrost dynamiki ruchu z ostatnich tygodni sugeruje odwrócenie długoterminowej tendencji na wzrostową. W związku z tym można oczekiwać, że w krótkiej perspektywie (dni) WIG osiągnie okolice 54.000 pkt. a w średniej (tygodnie) 56.000 pkt. Warunkiem podtrzymania pozytywnego scenariusza jest utrzymanie wsparć, które zlokalizowane są na 52.000 pkt. Oraz 50.000 pkt. – powiedział wgospodarce.pl Paweł Małmyga analityk z DM PKOBP.

Według niego analogicznymi wsparciami dla indeksu WIG20 są 2.000 pkt. Oraz 1.900 pkt. A średnioterminowy zasięg dla fali wzrostowej to przedział 2.150 – 2.200 pkt.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze