Informacje

Zobowiązania finansowe Wlk. Brytanii powinny być honorowane

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 lutego 2017, 14:55

    Aktualizacja: 7 lutego 2017, 14:55

  • Powiększ tekst

Zobowiązania finansowe, jakie Wielka Brytania podjęła jako członek UE, powinny być honorowane; inaczej pozostałe 27 krajów będzie musiało wyrównać rachunek – oświadczyła Komisja Europejska, wskazując na kolejny obszar trudnych negocjacji rozwodowych między "27" a Londynem.

Podczas swojego członkostwa Wielka Brytania podjęła i prawdopodobnie podejmie zobowiązania finansowe. Powinny one być w pełni honorowane. To będzie konieczny element negocjacji w sprawie uporządkowanego rozstania - powiedział we wtorek w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Margaritas Schinas.

Stanowisko takie może powodować zgrzyty na linii Bruksela-Londyn, bo brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że z chwilą wystąpienia z unijnego wspólnego rynku Wielka Brytania przestanie przekazywać "ogromne sumy" do budżetu UE.

Przewidziane na dwa lata negocjacje rozwodowe planowo mają się zakończyć w 2019 r., czyli jeszcze w trakcie trwania obecnej, siedmioletniej perspektywy finansowej UE. Polska już od zeszłego roku głośno mówi o tym, że przed wystąpieniem z Unii Europejskiej Wielka Brytania powinna wywiązać się ze wszystkich zobowiązań wobec budżetu UE na lata 2014-2020. Podobne stanowisko Komisji zwiększa szanse na uzyskanie dobrego efektu w negocjacjach.

To jak wyjście do pubu z 27 przyjaciółmi. Zamawiasz kolejkę piwa, ale nie możesz wyjść, jeśli impreza trwa. Jednak musisz zapłacić za kolejkę, którą ty zamówiłeś - mówił rzecznik Komisji.

Zastrzegł przy tym, że gdyby podjęte wspólnie z pozostałymi krajami UE zobowiązania finansowe Zjednoczonego Królestwa nie były opłacone, pozostałe 27 krajów UE musiałaby wyrównać rachunek.

Komisja Europejska wraz z przedstawicielami państw członkowskich omawia różne scenariusze.

Nie jest to żadne zaskoczenie, że eksperci zajmujący się budżetem w Komisji i narodowi eksperci wykonują obliczenia związane z wynikiem referendum i nadchodzącymi negocjacjami po uruchomieniu art 50. To coś normalnego. Techniczna praca trwa - podkreślił Schinas.

Zastrzegł, że w tym kontekście nie są dyskutowane jednak żadne liczby.

Wielka Brytania jest jednym z płatników netto do unijnej kasy, to znaczy więcej przelewa do unijnej kasy niż otrzymuje z powrotem w ramach funduszy, dopłat i grantów. Według różnych szacunków wyjście tego kraju ze Wspólnoty może oznaczać, że w kasie UE będzie mniej o kilka mld euro rocznie.

Wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił w ubiegłym tygodniu w Brukseli, że Polska będzie zabiegać o to, by mimo Brexitu w kolejnej perspektywie finansowej nie otrzymała mniejszych środków z UE niż obecnie.

Na razie nikt w UE nie wie, co Brexit będzie oznaczać dla obecnego wieloletniego budżetu; zależy to od wyniku negocjacji między Londynem a pozostałymi państwami członkowskimi.

Mamy dwie skrajne możliwości działania: albo zobowiązania Wielkiej Brytanii zostaną przejęte przez inne państwa UE, albo obetniemy płatności budżetu - mówił na początku stycznia komisarz odpowiedzialny za unijny budżet Niemiec Guenther Oettinger.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.