Hamryszczak: przemysł lotniczy jest kluczowym sektorem polskiej gospodarki
Przemysł lotniczy jest kluczowym sektorem polskiej gospodarki, niosącym ze sobą różnego rodzaju innowacje - zaznaczył w piątek podczas konferencji nt. targów Aerospace & Defense Meetings Central Europe w Jasionce wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
Adam Hamryszczak wziął udział w konferencji prasowej nt. targów Aerospace & Defense Meetings Central Europe, które odbędą się w dniach 9-11 maja w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce. Będzie to jedna z największych imprez przemysłu obronnego i branży lotniczej.
Wiceminister podkreślił, że chodzi o innowacje zarówno procesowe, jak i produktowe i marketingowe.
Chciałbym podkreślić, że przemysł lotniczy i te innowacje, które powstają w jego obrębie również są inspiracją dla innowacji w pozostałych sektorach polskiej gospodarki. Mam na myśli energetykę, również nie należy zapominać o przemyśle motoryzacyjnym czy kosmicznym - wymieniał Hamryszczak.
Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl poinformował, że w targach lotniczych weźmie udział prawie 150 firm z blisko 25 krajów. Wśród nich będą - jak zaznaczył - tzw. gracze kluczowi, czyli firmy o markach światowych, m.in. Pratt&Whitney, PZL Mielec, Lockheed Martin, Airbus, Safran, Polska Grupa Zbrojeniowa.
Jak mówił, będzie to wydarzenie w branży lotniczej, które nie miało miejsca w Polsce, szczególnie w Polsce południowo-wschodniej.
Nasze działania wynikają z obowiązków, jakie mamy w związku z tym, że jesteśmy jedynym województwem, które posiada inteligentną specjalizację lotnictwo i kosmonautyka - podkreślił na konferencji marszałek.
Zwrócił też uwagę, że celem i zamiarem jest wzmożenie kooperacji w obszarze przemysłu lotniczego i kosmicznego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Takie mamy położenie, to nas trochę predysponuje do tego, żebyśmy z takim obszarem geograficznie gospodarczym się stykali i taki też plan - jeżeli chodzi o ten obszar - został założony, kiedy mówiliśmy o rozpoczęciu przygotowań do tego spotkania - mówił Ortyl.
Hamryszczak zaznaczył też, że "głównym wyzwaniem na najbliższe lata jest, aby wzrost globalny konkurencyjności polskiego przemysłu, w tym również przemysłu lotniczego, odbywał się z uwzględnieniem rozwiązań przemysłu 4.0." "To jest najważniejsza kwestia, o której również podczas tych targów Aerospace & Defense Meetings chcielibyśmy porozmawiać, tak, aby nastąpiło w Polsce przejście z gospodarki pracochłonnej do gospodarki opartej na wiedzy, z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań teleinformatycznych, a także ekoinnowacji" - dodał wiceminister.
Podkreślił jednocześnie, że w związku z tym Ministerstwo Rozwoju wspiera tego typu działania, które nie tylko prowadzą do zacieśnienia współpracy polskiego sektora przemysłu lotniczego z partnerami z zagranicy, ale też prowadzą do promocji zarówno regionu jak i Polski.
Marszałek zaznaczył, że targi lotnicze nie będą wydarzeniem tylko o charakterze targowym, czy sprowadzające się do rozmów biznesowych, ale będzie to także miejsce innych działań, takich jak seminaria, konferencje z europejskimi regionami lotniczymi, rozmowy, w których wezmą udział - oprócz firm z branży lotniczej - także uczelnie techniczne, instytuty badawczo-rozwojowe, działające w obszarze lotnictwa, przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy zajmują się sprawami inteligentnej specjalizacji.
Z kolei Marek Bujny, członek zarządu Stowarzyszenia Dolina Lotnicza (strategiczny partner wydarzenia) podkreślił, że celem targów Aerospace & Defense Meetings jest integracja środowiska lotniczego oraz rozwinięcie i wzmocnienie współpracy między małymi, średnimi firmami z dużymi, które produkują samoloty, silniki lotnicze.
Maciej Jaskot, dyr. Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie (koordynującego wydarzenie ze strony województwa) wyjaśnił, że chodzi o szanse dla małych i średnich przedsiębiorstw z kraju, a przede wszystkim z Podkarpacia, aby nawiązywały kontakty biznesowe z "kluczowymi graczami" z całego świata.
Nie zawsze jest to możliwe na co dzień, aby małe i średnie przedsiębiorstwa z naszego regionu, czy z kraju, miały okazje nawiązywać relacje biznesowe z takimi graczami, jak Boeing, Airbus czy Lockheed Martin, które pojawią się na tej imprezie" - ocenił Jaskot.
Ortyl przypomniał też, że miejsce, gdzie odbędą się targi, czyli Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce to wizytówka regionu. Jak mówił, usytuowane jest w bardzo dobrym miejscu, związanym z lotnictwem (w bliskim sąsiedztwie lotniska - PAP).
Województwo podkarpackie jako jedyne w kraju określiło lotnictwo i kosmonautykę jako swoją inteligentną specjalizację w Regionalnej Strategii Innowacji.
Podkarpackie może poszczycić się ponad stuletnią tradycją w branży lotniczej i ponad 80-letnim doświadczeniem w produkcji samolotów oraz szkoleniem personelu lotniczego - zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko.
W regionie działa klaster Dolina Lotnicza, która będzie partnerem strategicznym imprezy. Organizacja zrzesza ponad 150 firm, również spoza Podkarpacia, które zatrudniają w sumie ponad 25 tys. pracowników. Klaster skupia podmioty, które produkują ok. 90 proc. krajowej produkcji przemysłu lotniczego.
Poprzednia edycja targów odbyła się w hiszpańskiej Sewilli.
SzSz PAP