Informacje

Szef MSZ udaje się z wizytą do Japonii poświęconą m.in. rozwojowi relacji gospodarczych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 maja 2017, 13:14

  • 0
  • Powiększ tekst

Rozwój relacji gospodarczych między Polską a Japonią będzie jednym z głównych celów rozpoczynającej się w czwartek wizyty szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Tokio. Ministrowi towarzyszyć będą przedstawiciele polskich firm związanych z przemysłami innowacyjnymi i kreatywnymi

Jak wynika z informacji przekazanych przez służby prasowe MSZ, w czasie wizyty Waszczykowski ma zaplanowane spotkania m.in. z ministrem spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishidą oraz następcą cesarskiego tronu księciem Naruhito.

Wśród tematów rozmów szefa polskiej dyplomacji z jego japońskim odpowiednikiem będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie oraz współpraca na forum organizacji międzynarodowych. Ministrowie mają również podpisać Plan Działania na lata 2017-2020 na rzecz implementacji ustanowionego w 2015 r. partnerstwa strategicznego między Polską a Japonią.

Jednym z głównych celów wizyty jest identyfikacja nowych płaszczyzn rozwoju polsko-japońskiej współpracy gospodarczej. MSZ podkreśla, że chodzi o poszukiwanie "nowych wspólnych projektów, w tym w obszarach strategicznych dla naszego kraju, takich jak energetyka" oraz o wykorzystanie "dynamiki ekspansji międzynarodowej polskich przedsiębiorstw i innowacyjności".

Według MSZ, delegacji Waszczykowskiego podczas wizyty w Japonii, która jest trzecią co do wielkości gospodarką świata, towarzyszyć będzie "szerokie grono przedstawicieli firm reprezentujących i wspierających polskie przemysły innowacyjne i kreatywne z sektorów bankowości, elektromobilności oraz gier komputerowych".

Program wizyty, zaznaczył resort, przewiduje szereg seminariów, spotkań oraz wizyt studyjnych umożliwiających im "wymianę doświadczeń z przedstawicielami czołowych firm japońskich o globalnym zasięgu oddziaływania".

Wizyta stanowić ma dodatkowo "okazję do promowania kandydatury Łodzi do organizacji wystawy EXPO 2022".

Drugiego dnia wizyty minister Waszczykowski spotka się z następcą cesarskiego tronu, księciem Naruhito. Rozmówcy poruszą kwestie polsko-japońskiej współpracy kulturalnej oraz obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią, które będą miały miejsce w 2019 roku.

Obecny cesarz, 83-letni Akihito, zasygnalizował w wygłoszonym latem ubiegłego roku orędziu telewizyjnym, że chciałby abdykować. W wystąpieniu cesarz nie użył jednak słowa "abdykacja", bowiem ustąpienia monarchy z tronu nie przewiduje konstytucja Japonii. Obecne prawodawstwo dopuszcza wyłącznie pośmiertną sukcesję.

Japonia jest najstarszą monarchią świata; wiarygodne informacje o pierwszych cesarzach pochodzą z VII-V wieku p.n.e., przy czym na tronie od początku zasiada wciąż ta sama dynastia Yamato. Cesarz Japonii pozbawiony jest jakiejkolwiek władzy politycznej, ale spoczywa na nim wiele obowiązków ceremonialno-religijnych, a także zadań zlecanych przez rząd. Według agencji Kyodo spośród dotychczasowych 125 cesarzy, mniej więcej połowa abdykowała przed śmiercią, jednak ostatni raz taki przypadek miał miejsce prawie 200 lat temu.

W czasie rozpoczynającej się w czwartek wizyty w Japonii Waszczykowski odwiedzi także Tokijski Uniwersytet Studiów Zagranicznych, gdzie spotka się ze studentami polonistyki oraz wygłosi wykład o stosunkach polsko-japońskich. Będzie ponadto gościem Japońskiego Klubu Prasowego, w którym wystąpi z odczytem pt. "Polska polityka zagraniczna w czasie globalnych wyzwań". W trakcie wizyty w Japonii minister ma również wziąć udział w uroczystościach związanych z obchodami Święta Narodowego Trzeciego Maja, organizowanych przez ambasadę RP w Tokio.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze