Informacje

fot. Materiały promocyjne
fot. Materiały promocyjne

Zaginął kod źródłowy kultowej gry. "Przeszukaliśmy wszystkie archiwa"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 lipca 2017, 11:25

  • Powiększ tekst

Kod źródłowy dla programisty jest kluczowym elementem zawodu, zarówno jeśli chodzi o pracę nad aplikacjami jak i grami. Nie dziwi więc, że gdy znika kod źródłowy znanego programu sytuacja staje się głośna.

Studio Beamdog znane jest z tego, iż przywraca graczom stare, kultowe tytuły z segmentu Role-Playing Games przebudowując i modernizując je w taki sposób by gry działały na nowych systemach. "Baldurs Gate" 1 i 2, "Icewind Dale" a ostatnio "Planescape Torment" to tytuły, które firma zremasterowała, ponadto Beamdog stworzył też samodzielny dodatek do "Baldurs Gate" - "Siege of Dragonspear".

Teraz jednak pojawił się problem przy pracach nad remasterem ostatniej z kultowych gier dawnego studia Black Isle - "Icewind Dale II". Okazało się, że zaginął kod źródłowy do tej starej gry.

Szef Beamdog, Trent Oster, tak opisał sytuację:

Przeszukaliśmy wszystkie archiwa, do których mamy dostęp, w tym wszystkie dane, które przekazaliśmy Wizards of the Coast z Atari i nie znaleźliśmy kodu źródłowego Icewind Dale II. Skontaktowaliśmy się z naszymi przyjaciółmi w Obsidian, jako że wiele osób pracowało nad Icewind Dale II, ale nie mają kodu źródłowego. Utknęliśmy z projektem, nie mając kodu, nie ruszymy z miejsca, póki go nie znajdziemy. Oczywiście, zajęliśmy się innymi rzeczami, póki sytuacja się nie zmieni.

Jak podkreślił Oster - grę można by zdekompilować ale taki zabieg oznaczałby znaczne zwiększenie kosztów i przedłużenie czasu prac nad remasterem, na tę chwilę więc firma nie rozważa tego wariantu.

CZYTAJ TEŻ: E-sport coraz popularniejszy

Nie jest to pierwszy przypadek zamieszania wokół kodów źródłowych - przed kilkoma tygodniami podobna sytuacja miała miejsce w firmie Blizzard kiedy okazało się, że wyciekł z niej dysk z kodem źródłowym do gry "Starcraft". W jakiś sposób dysk znalazł się w rękach gracza, który zamówił kopię klasycznego "Starcrafta" na jednej z platform aukcyjnych. Gdy paczka dotarła okazało się, że nie otrzymał gry tylko płytkę z kodem źródłowym, którą potem szybko zwrócił firmie Blizzard. Koncern oczywiście nagrodził "uczciwego znalazcę" biletem VIP na najbliższą imprezę organizowaną przez firmę.

Kod źródłowy

Zapis programu komputerowego przy pomocy określonego języka programowania, opisujący operacje jakie powinien wykonać komputer na zgromadzonych lub otrzymanych danych. Kod źródłowy jest wynikiem pracy programisty i pozwala wyrazić w czytelnej dla człowieka formie strukturę oraz działanie programu komputerowego. Jest on zwykle zapisywany w pliku tekstowym, lecz może również występować w postaci fragmentów kodu opublikowanych w artykułach prasowych lub książkach.

Przed wykonaniem kod źródłowy musi zostać poddany translacji na kod wynikowy, w procesie zwanym kompilacją. Polega on na konwersji kodu do postaci kodu wynikowego, najczęściej kodu maszynowego, jako jedynego możliwego do wykonania przez procesor. Inną metodą jest wykonywanie w czasie rzeczywistym („w locie”) programu zapisanego kodem źródłowym za pomocą interpretera lub kompilatora JIT, który wykonuje kompilację fragmentów kodu na bieżąco. Określenie „wykonanie kodu źródłowego” jest równoważne wykonaniu programu stworzonego na podstawie tego kodu.

gram.pl/ as/

CZYTAJ TEŻ: Nowa polska gra? Dzieło sztuki z rysami

CZYTAJ TEŻ: Gamingowa bijatyka dla nowicjuszy i zawodowców

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych