Informacje

Fot. Fratria/Julita Szewczyk
Fot. Fratria/Julita Szewczyk

100 istotnych poglądów UOKiK. Większość dotyczy kredytów frankowych i polisolokat

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 lipca 2017, 12:43

  • 1
  • Powiększ tekst

Efektem pracy UOKiK jest ponad 100 istotnych poglądów ws. sądowych z udziałem konsumentów - poinformował Urząd. Dodał, że większość dotyczyła kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich i ubezpieczeń na życie z UFK, czyli ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że do końca czerwca br. otrzymał ponad 270 wniosków o wydanie istotnego poglądu w sprawie.

Przedstawił ich ponad 100. Większość odnosiła się do kredytów hipotecznych denominowanych we franku szwajcarskim. Spory konsumentów dotyczyły m.in. sposobu ustalania oprocentowania, kursów walut czy ubezpieczenia niskiego wkładu. Część poglądów odnosiła się do opłat likwidacyjnych występujących w umowach ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) – poinformował UOKiK.

Jak wyjaśniono, nowe narzędzia ochrony słabszych uczestników rynku dała prezesowi UOKiK ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Jednym z nich jest możliwość przedstawiania sądom poglądów istotnych dla toczących się spraw, w których uczestniczą konsumenci - napisano w komunikacie.

Dodano, że wcześniej z możliwości wydawania istotnych poglądów mógł korzystać Rzecznik Finansowy oraz organizacje społeczne.

Zdaniem Marka Niechciała, prezesa UOKiK "wzrost liczby spraw wpływających do sądów powszechnych w sprawach konsumenckich stanowi niewątpliwie wyzwanie dla wymiaru sprawiedliwości".

Dzięki możliwości przedstawienia istotnego dla sprawy poglądu możemy nie tylko wzmocnić pozycję konsumentów, lecz także przyczynić się do ujednolicenia orzecznictwa sądów powszechnych - mówi, cytowany w komunikacie, prezes.

Dodał, że poza branżą finansową, ubezpieczeniową istnieją też inne obszary, w których Urząd widzi nierozstrzygnięte spory między konsumentami a przedsiębiorcami.

W tych sprawach będziemy wydawać kolejne poglądy - podkreślił.

Urząd przypomniał, że istotny pogląd w sprawie to pisemne stanowisko prezesa UOKiK, w którym urząd przedstawia argumenty i poglądy ważne dla danego sporu, toczącego się przed sądem, z udziałem konsumenta. Pogląd może dotyczyć dowolnej sprawy, w której stroną jest konsument, nie tylko kredytu czy polisolokaty. Przesłankami do przedstawienia przez prezesa UOKiK istotnego poglądu jest uznanie, że sprawa dotyczy ochrony konkurencji i konsumentów, oraz że przemawia za tym interes publiczny. Podkreślono, że przesłanki te muszą wystąpić łącznie.

Prezes UOKiK może przedstawić istotny pogląd w sprawie z własnej inicjatywy, na wniosek konsumenta lub przedsiębiorcy, bądź na wniosek sądu - podano.

PAP, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze