UOKiK: kolejny wyrok ws. sprzedaży polisolokat
Po raz kolejny sąd potwierdził, że przy sprzedaży polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) konsumenci byli wprowadzani w błąd - podał w poniedziałek w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jak czytamy w komunikacie Urzędu „w październiku 2018 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację spółki Open Finance”.
Apelacja spółki dotyczy decyzji prezesa UOKiK z października 2014 r., który uznał, że „Open Finance naruszyła zbiorowe interesy konsumentów”.
Spółka eksponowała korzyści przystąpienia do ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym pomijając okoliczności, w których inwestycja może przynieść straty. Nie informowała też o kosztach związanych z rozwiązaniem umowy w trakcie jej trwania. Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, UOKiK nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości ponad 1,6 mln zł - podał UOKiK.
We wrześniu 2017 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie spółki i podzielił argumentację UOKiK. Sąd wskazał, że konsument, zwracając się do specjalisty, którym jest sprzedawca, ma prawo wymagać rzetelnych i jasnych informacji na temat jego produktu - podano w dokumencie.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia z października br., Sąd Apelacyjny wskazał, że „konsumenci byli zapewniani przez pracowników przedsiębiorcy, o możliwości wycofania środków bez dodatkowych opłat. Nie byli oni też informowani o ryzykach inwestycyjnych.
Oprócz skarg konsumentów, kluczowym dowodem w sprawie były materiały szkoleniowe dla przedstawicieli spółki. Sąd uznał, że prezes UOKiK prawidłowo ustalił wysokość kary nałożonej na spółkę - podał w poniedziałkowym komunikacie Urząd.
UOKiK poinformował również, że w „ostatnich latach Urząd wydał 23 decyzje w sprawie polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Sześć z nich zakończyło się nałożeniem na przedsiębiorców kar w łącznej wysokości 57 mln zł. Do tej pory wyroki zapadły w 5 sprawach. Urząd zawarł też porozumienia z 17 ubezpieczycielami. Obniżyli oni opłaty likwidacyjne tym klientom, których nie objęły wcześniejsze decyzje UOKiK”.
Wcześniej, w innych sprawach dotyczących UFK, sądy rozstrzygały po odwołaniach Aegon Polska, Idea Bank, Getin Noble Bank oraz Raiffeisen Bank - czytamy w komunikacie.
SzSz (PAP)