Informacje

Tomasz Żuchowski: Mieszkanie plus ma zmniejszyć niedobór lokali na rynku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 lipca 2017, 11:32

    Aktualizacja: 14 lipca 2017, 11:37

  • 1
  • Powiększ tekst

Na gruntach, które zostaną przekazane firmom w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości, będą mogły powstawać zarówno obiekty komercyjne, jak i mieszkania sprzedawane z wolnej ręki. Ale połowa powierzchni będzie musiała zostać przeznaczona na mieszkanie o gwarantowanym czynszu w wysokości 10-20 zł – powiedział Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, w Rozmowie Gospodarczej w Telewizji wPolsce.pl

W ramach programy Mieszkanie plus uruchamiane są kolejne inwestycje. Wczoraj została podpisana umowa, na mocy której na gruntach dotąd należących do Poczty Polskiej a znajdujących się na warszawskiej Woli, powstanie przeszło tysiąc mieszkań. To bardzo atrakcyjna lokalizacja.

Bardzo nam zależy, aby mieszkania w ramach programu powstawały w dobrych lokalizacjach. Teraz mamy sytuację, kiedy budowane przez deweloperów budynki powstają w szczerym polu, co oznacza, że nie tylko trzeba dojeżdżać do pracy, ale nie ma tam przedszkoli, żłobków czy szkół. Chcemy pokazać, że można nie tylko budować po niskich cenach, ale również w sposób spełniający standardy urbanistyczne – powiedział Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, w rozmowie z Ewą Wesołowską, dziennikarką Tygodnika wSieci oraz Gazety Bankowej, w Telewizji wPolsce.pl.

tytuł

Wiceminister przypomniał jednak, że obecne działania tak naprawdę stanowią tylko wstęp do pełnego programu Mieszkanie plus.

BGK Nieruchomoścu rozkręca pilotaż, wykorzystując mechanizmy już dzisiaj dostępne rynkowo, angażując zarówno samorządy, jak i spółki Skarbu Państwa. Ten pilotaż ma pokazać, że da się budować tanio, lecz z zyskiem, który jednak będzie jednocyfrowy, a nie trzydziestoprocentowy – powiedział Tomasz Żuchowski.

Dodatkowo, w ramach tego pilotaży są opracowywane mechanizmy, które później zostaną zapisane w ustawach. Obecnie w Sejmie jest jedna z najważniejszych dla programu ustaw – o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Jej celem jest zebranie wszystkich, należących do państwa a zarządzanych obecnie przez różne agencje, gruntów, znajdujących się w granicach miast lub posiadających plany zagospodarowania, które mogą zostać wykorzystane w celach mieszkaniowych.

Grunty zostaną przekazane w użytkowanie wieczyste tym podmiotom, które zechcą zostać narodowym operatorem mieszkaniowym. Warunki, jakie trzeba spełnić, aby zostać takim operatorem, są opisane w ustawie. Na przekazanych gruntach będą mogły powstawać obiekty komercyjne, przeznaczone na handel i usługi – ich powierzchnia nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. Poza tym 30 proc. powierzchni będą mogły zająć lokale, sprzedawane z wolnej ręki. Na pozostałych 50 proc. będą musiały powstać mieszkania, w których czynsz – na poziomie między 10 a 20 zł – będzie gwarantowany ustawowo – powiedział Tomasz Żuchowski.

Jak powiedział, cały powstający system jest tak konstruowany, aby nie wymagał dopłat z budżetu państwa. Dzięki niemu powstanie szeroka oferta mieszkań, dzięki czemu na własne lokum będzie stać również osoby, które obecnie nie są w stanie wziąć wieloletniego kredytu. Taka oferta umożliwi Polakom zmianę miejsca zamieszkania, jeśli zdecydują się przeprowadzić do innego miejsca z powodów zawodowych, a także może skłonić osoby pracujące obecnie za granicą do powrotu do kraju. Przede wszystkim zaś umożliwi zapewnienie ogromnej luki na rynku.

To jest projekt długofalowy, który w perspektywie kilku lat sprawi, że niedobór mieszkań będzie malał – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze