Informacje

W Warszawie na Woli powstanie 1 100 mieszkań plus

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 lipca 2017, 13:38

  • 2
  • Powiększ tekst

Poczta Polska i BGK Nieruchomości podpisały warunkową umowę na realizację inwestycji na warszawskiej Woli, w ramach których powstanie na gruntach Poczty ok. 1 100 mieszkań z rządowego programu Mieszkanie+, poinformował minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz przedstawiciele Poczty i BGKN. Obecni przy podpisaniu umowy podkreślili, że oznacza ona rozpoczęcie "realnej współpracy" ze spółkami Skarbu Państwa w ramach Mieszkania+

Dzisiaj podpisujemy pierwszą w dużym mieście, pierwszą w stolicy, umowę pomiędzy BGKN a Pocztą Polską na realizację inwestycji w ramach programu Mieszkanie+. W sumie Poczta podpisuje z BGKN umowę na 1 100 mieszkań, myślę, że to dobry prognostyk na współpracę tych instytucji - powiedział Adamczyk.

Działki, na których będą realizowane inwestycje, zostały wniesione przez Pocztę Polską w formie aportu. Budowę mieszkań sfinansuje BGKN. Budynki powstaną w dwóch lokalizacjach. Na pierwszej, ponad dwuhektarowej działce położonej przy ul. Sowińskiego 28, powstanie blisko 450 mieszkań, na drugiej - około trzyhektarowej, znajdującej się przy ul. Worcella 1 - zostanie zbudowanych około 650 mieszkań.

Dzisiejsze wydarzenie świadczy, że Program Mieszkanie+ się rozkręca. Obecnie mamy w nim w budowie ok. 1 200 mieszkań, a ok. 10 tys. jest w przygotowaniu. Warszawa jako miasto stołeczne też ma duże potrzeby mieszkaniowe i cieszę się, że Poczta Polska przeznacza tereny na realizację Programu Mieszkanie+ - dodał wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Wiceprezes BGKN Włodzimierz Stasiak podkreślił, że współpraca z Pocztą oznacza realizację celów społecznych i "pewnej misji" przy zachowaniu zasad komercyjnych.

Po podpisaniu ponad 70 listów intencyjnych z samorządami, ok. 20 umów inwestycyjnych z samorządami i rozpoczęciu pierwszych budów, wreszcie przychodzi moment, kiedy ogłaszamy, że rozpoczynamy realną współpracę ze spółkami Skarbu Państwa. Najpierw umowa ramowa z PKP, a w tej chwili warunkowa umowa inwestycyjna z Pocztą Polską - skomentował Stasiak.

Wyjaśnił, że forma ostatecznego rozliczenia z Pocztą zostanie jeszcze ustalona - odbędzie się ono na zasadach rynkowych: w formie zapłaty albo wydania części mieszkań.

Mieszkanie+ to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych zarówno dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa. Aby zrealizować ten cel powołany zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie pełnił funkcję "banku ziemi". 5 lipca 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, przedłożony przez MIB (projekt trafił już do Sejmu). KZN będzie gromadzić nieruchomości należące do państwa i zarządzać nimi tak, aby zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe położonych zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, dostępnych tak dla dużych, jak i niewielkich przedsiębiorców.

ISBNews, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze