Mieszkanie plus posłuży także poszkodowanym przez żywioł
Wśród kryteriów, zapisanych w programie Mieszkanie plus, znalazły się i takie, które umożliwiają pomoc poszkodowanym przez żywioły albo tym, których dom został zabrany np. pod budowę drogi - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski
Jak mówił Żuchowski, zgodnie z ustawą są dwa „najważniejsze” kryteria przyznawania prawa do wynajmu mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.
Pierwsze kryterium obejmuje te osoby, które ucierpiały wskutek żywiołu. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie z punktu widzenia obecnej sytuacji i działania niszczycielskiego żywiołu, który dotknął mieszkańców kilku województw naszego kraju. Mam nadzieję, że na terenach dotkniętych przez nawałnice we współpracy z samorządami i przedsiębiorcami uda się takie inwestycje wkrótce zrealizować - dodał.
Z kolei drugie kryterium dotyczy osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne. W drugim przypadku - jak tłumaczył - chodzi o osoby, które zostały wywłaszczone w wyniku budowy drogi, czy linii energetycznej. Podkreślił, że nie chodzi tu o ludzi dotkniętych reprywatyzacją.
Dzisiaj musimy czasami powiedzieć „Człowieku, budujemy drogę, musisz się wyprowadzić”. W takim przypadku proponujemy określoną kwotę pieniędzy odpowiadającą wartości nieruchomości i rekompensującą finansowo tę stratę. W wielu przypadkach oznacza to jednak oferowanie pozornie znacznych środków finansowych, przy jednoczesnym pozbawieniu źródła utrzymania (np. gospodarstwa rolnego). W konsekwencji prowadzi to do tego, że osoby wywłaszczone, w dłużej perspektywie czasowej, mogą mieć problemy z utrzymaniem dotychczasowego standardu życia, a w przypadku zużycia otrzymanych środków finansowych – ze znalezieniem źródła utrzymania – powiedział Żuchowski.
Dzięki Mieszkaniu plus to się zmieni.
Dzięki rozwiązaniom wprowadzanym przepisami ustawy o KZN, taka osoba nie tylko będzie mogła otrzymać, w miejsce odszkodowania, tj. środków pieniężnych, nieruchomość odpowiadającą wartości nieruchomości wywłaszczanej, w tym mieszkanie lub nieruchomość budynkową, ale także będzie miała pierwszeństwo przy ubieganiu się o najem mieszkania o czynszu normowanym w programie Mieszkanie plus. Jeśli należne odszkodowanie będzie większe niż wartość nieruchomości oferowanej w zamian za nieruchomość wywłaszczaną - osoba taka resztę pieniędzy otrzyma na swoje konto - stwierdził.
Program M+ składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej, której zasady określa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na początku sierpnia ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.
W części komercyjnej przygotowywanych jest obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys., mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł.
Pierwszych 186 mieszkań w ramach programu realizowanego przez BGKN zostanie oddanych do użytkowania w czerwcu 2018 roku w Białej Podlaskiej. W połowie lipca było tam 740 chętnych na M+.
PAP, MS