Informacje

Tauron: 1 mln zł na projekt badawczy służący optymalnemu wykorzystaniu mocy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 lipca 2017, 10:37

  • 0
  • Powiększ tekst

Grupa Tauron przeznaczyła 1 mln zł na projekt badawczy pod nazwą PROmoc, służący wypracowaniu rozwiązań dla optymalnego wykorzystania mocy dostępnych w krajowym systemie energetycznym. Chodzi o tzw. usługę DSR, czyli redukcję mocy w celu utrzymania stabilności systemu

Ogłoszony we wtorek przetarg - jak podał Tauron - adresowany jest zarówno do uczelni czy instytutów badawczych, jak i do firm i osób fizycznych. Oferty można składać do 18 sierpnia.

Przetarg dotyczy usług analitycznych i badawczych oraz sporządzenia stosownej dokumentacji na temat dostępnych technologii i urządzeń z obszaru sterowania popytem, rozpoznania rynku pod kątem oferowanych rozwiązań informatycznych, analizy możliwości pozyskiwania danych i sposobów komunikacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami procesu, a także zbadania preferencji klientów i motywacji, które mogą skłonić ich do współdziałania z Tauronem na rynku energii.

Usługa DSR (ang. Demand Side Response) polega na zarządzaniu popytem na energię przy wykorzystaniu tzw. negawatów, agregowanych za pomocą "wirtualnej elektrowni". Negawaty są dostarczane do krajowego systemu przesyłowego w ramach usługi interwencyjnej redukcji mocy lub wykorzystywane w aukcjach mocy, prowadzonych wówczas, gdy rosną ceny energii na rynku hurtowym.

Wymaga to współpracy dostawcy z odbiorcami energii, którzy deklarują, że w okresach największego obciążenia krajowego systemu elektroenergetycznego mogą wycofać określoną ilość mocy.

Taka współpraca dostawcy i odbiorców energii służy stabilizacji systemu elektroenergetycznego w momentach szczytowego zapotrzebowania na prąd. Zazwyczaj średnie zapotrzebowanie na energię w systemie jest ok. 20 proc. niższe niż dostępna moc, jednak rezerwa mocy zmniejsza się w tzw. szczytach.

Występują one codziennie rano i wieczorem, ale największe poziomy osiągają w najbardziej energochłonne dni zimy i lata. W takich momentach negawaty mogą być wykorzystane na zlecenie PSE w ramach interwencyjnej usługi redukcji zapotrzebowania na moc.

Jeszcze niedawno letnie szczyty zapotrzebowania na moc były niższe od zimowych, ale wraz ze wzrostem liczby instalowanych klimatyzatorów, szczytowe zużycie latem zaczęło przerastać zimowe. To właśnie duże zapotrzebowanie na energię w najgorętsze dni lata w 2015 r., wraz z niskim stanem rzek i małą ilością wody nadającej się do chłodzenia bloków, spowodowało drastyczne zmniejszenie dostępnej w systemie rezerwy mocy.

Zadaniem przygotowanego przez grupę Tauron projektu PROmoc jest osiągnięcie korzyści z efektywnego zarządzania mocą przez trzech uczestników rynku: klienta, dostawcy energii elektrycznej oraz podmiotu zarządzającego bezpieczeństwem krajowego systemu energetycznego.

Przedstawiciele Taurona wskazują, że rola klienta w systemie energetycznym w ostatnich latach zmieniła się; jest on już nie tylko odbiorcą, ale często także prosumentem, wytwarzającym energię w lokalnych źródłach. Ta aktywność klienta na rynku energetycznym może być wykorzystana również do odpowiedniego zarządzania zużyciem energii, czyli przenoszenia energochłonnych procesów produkcyjnych na godziny najmniejszego obciążenia systemu.

Takie rozwiązanie jest dla klienta korzystne finansowo, gdyż ceny w dolinach obciążenia systemu energetycznego są znacznie niższe. Korzystać może na tym również firma kontraktująca dla klienta energię elektryczną, która zyskiem wynikającym z dobowych różnic cen może dzielić się z klientem. Zyskuje tu również podmiot zarządzający krajowym systemem energetycznym, bo obniża się ryzyko wystąpienia niedoborów mocy i wzrasta bezpieczeństwo dostaw - wyjaśnia Tauron we wtorkowym komunikacie.

Dotyczy to nie tylko dużych, przemysłowych odbiorców prądu, ale i klientów indywidualnych. Jednostkowy pobór mocy w przypadku gospodarstw domowych jest wprawdzie zdecydowanie niższy niż w przemyśle, jednak w przypadku ponad 4,8 mln indywidualnych klientów Taurona, również w tym segmencie można liczyć na korzyści dla wszystkich uczestników rynku. Aby taki system zarządzania poborem mocy działał i umożliwiał elastyczne sterowanie mocą, należy rozpoznać wiele obszarów, które są przedmiotem ogłoszonego przez Tauron przetargu.

Zgodnie ze strategią na lata 2016-2025, Tauron chce przeznaczyć na innowacyjne rozwiązania 0,4 proc. skonsolidowanych przychodów rocznie. Grupa angażuje się m.in. w rozwój elektromobilności, testowanie technologii wysokosprawnych baterii magazynujących energię czy badania wykorzystania grafenu w energetyce.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze