IMPACT 2018. Fundusze wesprą innowacyjność
Wiele polskich innowacyjnych przedsiębiorstw nie może się rozwijać z powodu braku kapitału. Wyjść z tej pułapki pomagają im wyspecjalizowane fundusze, takie jak Krajowy Fundusz Kapitałowy.
KFK, który działa od 2005 roku, jest pierwszym polskim funduszem funduszy venture capital. Jego zadaniem jest inwestowanie w te fundusze, które zasilają kapitałowo małe i średnie przedsiębiorstwa polskie, głównie innowacyjne lub prowadzące działalność badawczo - rozwojową. Pieniądze na ten cel fundusz posiada z budżetu państwa lub ze źródeł zewnętrznych, np. z tzw. Funduszu Szwajcarskiego.
Do tej pory KFK zainwestował w prawie 20 funduszy przy założeniu, że udział w kapitalizacji danego funduszu może wynieść maksymalnie 50 proc., a preferowana struktura finansowania przez KFK to 85 proc. kapitału i 15% długu w formie obligacji.
Andrzej Sałasiński, prezes Krajowego Funduszu Kapitałowego, będzie uczestniczył w kongresie Impact’18 w Krakowie, gdzie powie o finansowaniu innowacyjnych przedsiębiorstw.
Sałasiński wskazuje, że w przypadku tych podmiotów mamy do czynienia z luką kapitałową, gdyż zapotrzebowanie przedsiębiorców na kapitał jest większe niż pieniądze, jakie mogą im zaoferować prywatni inwestorzy. Oni są bowiem ostrożni, a inwestycje w innowacyjność są obarczone wysokim ryzykiem. I tutaj jest miejsce do mądrej interwencji państwa dzięki takim narzędziom jak KFK.
Prezes Sałasiński podkreśla, że publiczne dofinansowanie sektora innowacyjnego jest konieczne, jeśli chcemy, aby już w 2020 roku wydatki na badania i rozwój wzrosły do 1,7 proc. PKB – z obecnego 1 proc.
Tymczasem ten wskaźnik wynosi w państwach UE przeciętnie 2,03 proc. - Mniej od Polski na badania i rozwój wydają tylko Cypr, Rumunia, Łotwa, Malta, Chorwacja, Bułgaria i Grecja – mówi Andrzej Sałasiński. Dla porównania takie państwa jak Austria, Dania i Szwecja wydają na badania i rozwój powyżej 3 proc. PKB.
Aby równać do najlepszych, musimy – jak argumentuje Sałasiński – zwiększać środki, w tym te publiczne przeznaczone na innowacje.