Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Okrągły stół energetyki atomowej - debata Polskiej Agencji Prasowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 2 lipca 2013
  • 14:14
  • 0
  • Tagi: biznes debata publiczna elektrownia elektrownia atomowa elektrownia jądrowa energetyka energetyka atomowa energia energia jądrowa gospodarka polityka
  • Powiększ tekst

Przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej oraz jej koszty i efekty dla gospodarki narodowej, to główne tematy "Okrągłego stołu o przyszłości energetyki atomowej w Polsce", który odbędzie się w środę w Polskiej Agencji Prasowej.

Uczestnicy debaty dyskutować będą przede wszystkim o tym, na ile uruchomienie elektrowni w zapowiadanym terminie, czyli w 2024 roku jest możliwe, oraz jak dużych wymagać będzie nakładów i na ile realne jest zaangażowanie polskich firm. Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma mieć moc ok. 3000 MW, natomiast ostatecznie projekt atomowy zaplanowano jako dwie elektrownie o łącznej mocy 6000 MW.

Ze względu na specyfikę i przewidywane koszty przedsięwzięcia - szacowane dotąd na ok. 50 mld zł - jak również brak doświadczeń w Polsce w realizacji tego typu inwestycji, projekt pierwszej elektrowni atomowej wzbudza w kraju wiele kontrowersji. Odpowiedzialna z jego przygotowanie i realizację spółka PGE EJ prowadzi obecnie postępowanie zmierzające do wyłonienia inżyniera kontraktu. W październiku spodziewany jest wybór doradcy technicznego, który będzie wspierał PGE EJ na każdym etapie przygotowań i samych prac. Równocześnie od wiosny trwają badania środowiska i lokalizacyjne, które prowadzi konsorcjum firm WorleyParsons. Od wyników tych prac zależy jedna z najważniejszych decyzji w całym projekcie czyli wskazanie miejsca budowy. Wybór lokalizacji będzie mieć też znaczenie dla kosztów inwestycji. Te badania obejmują m.in. warunki geologiczne, środowisko naturalne i przyrodnicze, obecne zagospodarowanie terenu, czy kwestie logistyki i dostępnej infrastruktury. Nakłady na te badania, które potrwają ponad dwa lata, szacuje się na 250 mln zł.

Polska Grupa Energetyczna, do której należy spółka PGE EJ, zamierza przy projekcie atomowym podjąć współpracę z innymi polskimi firmami z branży - Tauron Polska Energia i grupą Enea a także KGHM Polska Miedź. 25 czerwca zawarły one porozumienie w sprawie kontynuowania prac związanych z wypracowaniem projektu umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Dokument obowiązuje do końca września 2013 r., ale może być jeszcze przedłużony. Pierwsze tego typu porozumienie firmy zawarły w ubiegłym roku we wrześniu na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Według tzw. ramowego harmonogramu eksploatacja pierwszej polskiej elektrowni atomowej miałaby ruszyć w czwartym kwartale 2024 roku. By to było możliwe, to do końca 2018 roku inwestor powinien uzyskać wszelkie pozwolenia (w tym na budowę oraz decyzję lokalizacyjną, umowę przyłączeniową). Natomiast na 2020 rok wyznaczono rozpoczęcie prac przez dostawcę technologii i głównego wykonawcę. 

Debata PAP składać się będzie z dwóch części. W pierwszej uczestnicy dyskutować będą o tym, czy energia z pierwszej polskiej elektrowni atomowej popłynie w 2024 roku. Omówione zostaną więc takie kwestie jak harmonogram projektu, stan przygotowań do realizacji poszczególnych etapów prac, otoczenie prawne i bezpieczeństwo techniczne i technologiczne.

W drugiej części debaty zatytułowanej "Elektrownia jądrowa w Polsce - koszty i efekty dla gospodarki" jej uczestnicy dyskutować będą o opłacalności produkcji energii z atomu, możliwościach pozyskania finansowania inwestycji i roli państwa w tym zakresie, a także o potencjalnym udziale polskich przedsiębiorstw w budowie.

Debata jest organizowana w ramach projektu PAP Serwis Energetyka Ekstra. Udział w niej wezmą wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, prezesi spółek PGE EJ, Tauron Polska Energia, Rafako, Elektrobudowa, GDF Suez Polska, a także eksperci i specjaliści z zakresie dozoru technicznego i jądrowego oraz przedstawiciele instytucji finansowych. Przebieg debaty będzie można śledzić on-line w godz. 9.00 - 12.30 na stronie www.pap.pl.

(PAP)

ała/ mhr/

Komentarze