Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Zwycięstwo Monsanto we Francji - można wysiewać GMO

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 sierpnia 2013, 17:00

  • 6
  • Powiększ tekst

Najwyższy organ jurysdykcji administracyjnej we Francji - Rada Stanu - zniósł dziś zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON810 amerykańskiej firmy Monsanto. Rząd zapowiedział, że decyzję w sprawie tej kukurydzy podejmie przed porą zasiewu.

Rządowy zakaz uprawy MON810 we Francji został zawieszony już w 2011 roku z uwagi na brak podstawy prawnej, ale w marcu 2012 roku wprowadzono moratorium na uprawę tej odmiany GMO.

Do zawieszenia przez francuską Radę Stanu zakazu upraw GMO doszło w rezultacie decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE. 

"Stosując się do prawa Unii Europejskiej, zgodnie z wykładnią Trybunału Sprawiedliwości UE, Rada Stanu stwierdziła nieważność rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 16 marca 2012 r." - głosi oświadczenie Rady Państwa.

"Jak wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, takie działania mogą być podjęte przez państwa członkowskie w sytuacjach awaryjnych oraz w sytuacji, która może stwarzać znaczne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, zdrowia zwierząt lub środowiska" - napisano.

Pytany dziś w radiu Europe 1 socjalistyczny minister rolnictwa Stephane Le Foll podkreślił, że "Rada państwa nie jest w tym zakresie decydentem, to nie ona decyduje, czy GMO można zakazać czy nie, sprawdza ona jedynie prawną podstawę takiej decyzji, czy jest ona ważna, czy nie". Zasugerował też, że w razie anulowania zakazu rząd przedstawi nową ustawę zabraniającą uprawy kukurydzy modyfikowanej genetycznie.

"Niezależnie od decyzji stanowisko rządu będzie takie samo: nie opowiadamy się za GMO, a zwłaszcza za MON810, które jest kukurydzą oporną na środki chwastobójcze" - oświadczył francuski minister rolnictwa.

Kukurydza MON810 firmy Monsanto jest według AFP jedynym organizmem modyfikowanym genetycznie uprawianym w Europie, odkąd  niemiecki gigant chemiczny BASF zrezygnował z produkcji w Europie ziemniaka Amflora.

Francja, podobnie jak inne kraje europejskie (Austria, Węgry, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Luksemburg) od 2008 roku zakazała uprawy MON810 na swoim terytorium. Importuje ona jednak produkty z organizmów modyfikowanych genetycznie na pasze i dla przemysłu spożywczego.

Krajem o największej powierzchni upraw GMO są USA (69 mln hektarów), podczas gdy w Europie ich wielkość szacuje się na 110 tys. hektarów. Największym producentem GMO w Europie jest Hiszpania.

(PAP)

klm/ drag/

Powiązane tematy

Komentarze