
Prof. Grażyna Ancyparowicz: "Nie róbmy rosołu z kury znoszącej złote jaja"
W najnowszym numerze miesięcznika "Czas Stefczyka" profesor Grażyna Ancyparowicz w rozmowie z redaktorem wGospodarce.pl odpowiada na pytanie co zrobić by wzmocnić polski sektor bankowy. Jej recepta jest prosta - czy rząd byłby jednak zainteresowany jej wprowadzeniem?
Prof. Ancyparowicz pytana o to co powinno być uczynione najszybciej odpowiada:
W moim przekonaniu należy przestać niszczyć polski kapitał finansowy. Problem nie polega na tym aby zagrabić tym, którzy mają dużo i załatać tym dziurę budżetową (robiąc to bieżącą konsumpcją) to jest polityka polegająca na tym, że mamy kurę znoszącą złote jaja i robimy z niej rosół. Natomiast trzeba zaprzestać działań wrogich wobec SKOKów! To co się dzieje od 2008 roku to jest rzeczą, która woła o pomstę do nieba! Mamy niewielki, ale bardzo skuteczny system walki z wykluczeniem społecznym, mamy niewielkie kapitałowo, ale ważny z punktu widzenia aktywizacji społeczności lokalnej system finansowania małych i średnich przedsiębiorstw, działalności gospodarczej, a czyni się wszystko, i to na drodze prawnej, aby właśnie to zniszczyć.
Profesor uważa, że działanie rządu w tym zakresie ma drugie dno.
Ja tu widzę po prostu jakieś prywatne interesy jakiegoś lobby, na tyle wpływowego, że potrafi skłonić system prawny do wprowadzenia legislacji na poziomie ustawowym, czy na poziomie rozporządzeń ministra finansów, żeby niszczyć ten przyczółek polskości, mimo, iż on absolutnie nie konkuruje z sektorem bankowym ponieważ jest on odrębnym obszarem. Tutaj wchodzą w grę jakieś interesy poszczególnych osób związanych z sektorem bankowym, które mają ochotę na przejęcie sieci SKOKów. Powtarzam więc – nakazy państwowe dla sektora bankowego, to absolutnie nie powinno się tego robić. Bo jak wyobrażamy sobie to w bankach spółdzielczych na przykład? One też funkcjonują dobrze. ZPB im nie przeszkadza, a gdyby jeszcze przestać niszczyć SKOKi mielibyśmy dobre źródło zasilania na poziomie lokalnym, regionalnym, a wielkie banki mogłyby realizować wielkie projekty, w tym również projekty mające określony wpływ na programy rządowe wykorzystujące środki własne, budżetowe oraz środki z Unii Europejskiej.
Pełna treść wywiadu znajduje się w "Czasie Stefczyka". Gazetę można za darmo ściągnąć tutaj. Zapraszamy także do lektury wywiadu z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, również przeprowadzonym przez redaktora wGospodarce.pl.
Czas Stefczyka/ as/