Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Pół miliarda długów na dlugi.info, we wrześniu miliard?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 sierpnia 2013, 11:23

  • 0
  • Powiększ tekst

Wartość wierzytelności wystawionych na sprzedaż w serwisie dlugi.info przekroczyła w lipcu 500 mln zł. To wynik rekordowy, pokazujący, że spowolnienie gospodarcze jeszcze nie minęło. Jak twierdzi Rafał Hermański, prezes dlugi.info wynika to z rosnącej popularności serwisu ale także z pogorszenia moralności płatniczej polskich firm. W obliczu spowolnienia gospodarczego mamy rekordowe ilości bankructw  a także coraz większe zatory płatnicze.  Jak podaje Euler Hermes liczba upadłości w lipcu była najwyższa od dekady, upadło 98 dużych przedsiębiorstw.

Problemy dotykają zarówno mikrofirmy jak i korporacje niezależnie od branży, w jakich działają. Średnia wartość faktury wystawionej na dlugi.info to nieco ponad 11 tysięcy złotych. Oczywiście im firma większa tym większe kwoty. Przykładowo korporacja Lekkerland, jeden z największych dostawców produktów impulsowych FMCG wystawiła niezapłacone faktury przez Jedynka S.A. na prawie 400 tysięcy złotych. Na branży budowlanej takie kwoty nie robią wrażenia, jedna tylko firma wystawiła na sprzedaż ponad 4,6 miliona wynikających ze zobowiązań GDDKiA w Bydgoszczy.

Jak twierdzi Anna Tomala trener biznesu i specjalista PR, pojawienie się ofert sprzedaży długów na giełdzie wierzytelności może spowodować poważny kryzys wizerunkowy a także problemy z dalszym otrzymywaniem faktur z odroczonym terminem płatności. Tym bardziej, że dlugi.info to system, który łączy giełdy na stronach internetowych z programami księgowymi, wywiadowniami gospodarczymi a nawet księgowością online. Wystawienie oferty sprzedaży długów firmy X powoduje ich widoczność przy każdym wystawianiu faktury „na przelew” u dostawców X a także jego odbiorców. Jak twierdzi Hermański, duża część transakcji zawieranych przez użytkowników dotyczy kompensat faktur. Jeśli X wykonał jakąś usługę firmie Y to Y może kupić długi X z rabatem, doliczyć odsetki ustawowe i skompensować sobie zobowiązania wobec X. Może to być nieco zawiłe, ale wiele firm robi w ten sposób doskonałe interesy. Coraz częściej firmy wyszukują długi swoich dostawców i im płacą w formie kompensaty. Co ciekawe serwisu używają także komornicy, którzy poszukują wierzycieli. W przypadku zajęcia majątku komornik w prosty sposób może dotrzeć do wierzyciela i poinformować go o możliwości egzekucji.

Dlugi.info zostało wymyślone przez osoby związane z branżą budowlaną, serwis nie jest powiązany z firmami windykacyjnymi. Jako narzędzie uzupełniające działania windykacyjne dlugi.info dostarcza rozwiązań dla firm, na co dzień ze sobą konkurujących. Z dlugi.info korzysta już ponad 50 firm windykacyjnych, w tym potentaci rynkowi. Ultimo S.A. wystawiło kilka tysięcy ofert na kwotę prawie 100 milionów złotych. Jak twierdzi Hermański po dokonaniu prac informatycznych z innymi potentatami rynkowymi kwota wystawionych ofert może przekroczyć już we wrześniu miliard złotych. Samo tylko EOS KSI Polska ma do wystawienia ponad 150 milionów złotych długów polskich firm.

Oczywiście nie można liczyć na cud, żadne rozwiązanie informatyczne nie spowoduje rozwiązania problemów płatniczych w Polsce. Do tego jest potrzebne działanie systemowe oraz szybkie sądy. Pomysł twórców dlugi.info może jednak poważnie utrudnić życie oszustom oraz firmom, które żerują na innych poprzez świadome niepłacenie w terminie.

 

Piotr Wajszczak

Powiązane tematy

Komentarze