Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Zmiany w mundurówkach - są protesty

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 sierpnia 2013, 10:56

  • Powiększ tekst

Ok. 200 osób zgłosiło się do głosu podczas rozpoczętego dziś w Sejmie wysłuchania publicznego ws. projektu, który zakłada, że funkcjonariusze służb mundurowych dostaną zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. pensji, tak jak inni ubezpieczeni.

Podczas gdy w Sejmie trwa wysłuchanie, przed budynkiem przeciwko projektowanym zmianom protestują związkowcy służb mundurowych. Przedstawiciele związków zawodowych swój sprzeciw wyrażają m.in. gwiżdżąc i używając dźwięków syren. Przynieśli transparenty ze swoimi postulatami oraz zdjęciami premiera Donalda Tuska i napisem: "Czy te oczy mogły kłamać?". Akcja protestacyjna przebiega spokojnie.

Przewodniczący NSZZ Policjantów Grzegorz Nems przypomniał w Sejmie, że nigdy dotąd nie odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu, który odnosiłby się do służb mundurowych. "Projekt w obecnym kształcie jest zły i krzywdzący. Godzi w bezpieczeństwo publiczne, narusza zasadę praw nabytych i dlatego powinien zostać odrzucony" - powiedział Nems.?Dodał, że strona związkowa złożyła w tej sprawie petycję do marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

"Nie szczędzimy swojego zdrowia i życia dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli" - powiedział przewodniczący NSZZ Pracowników Pożarnictwa Krzysztof Hetman. Jego zdaniem strona społeczna została pominięta w konsultacjach nad projektowanymi zmianami. Projekt skrytykował także szef związku zawodowego strażaków "Florian" Krzysztof Oleksiak. "Projekt jest antymotywacyjny i krzywdzący dla funkcjonariuszy. W przypadku przyjęcia ustawy funkcjonariusze byliby w gorszej sytuacji niż inni obywatele" - powiedział.

Za odrzuceniem projektu opowiedział się także podczas wysłuchania NZZS Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Jak wskazywał szef tego związku Czesław Tuła, funkcjonariusze narażają swoje zdrowie podczas codziennej służby. "Po wprowadzeniu nowych przepisów będziemy w gorszej sytuacji. Służby mundurowe to formacje propaństwowe, dlatego mamy do tego (100 proc. stawki zasiłku chorobowego na dotychczasowych zasadach) niezbywalne prawo" - powiedział.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, oprócz utrzymania zasiłku chorobowego na dotychczasowych zasadach, żąda    także zaprzestania prac nad zmianami przepisów dotyczących grup inwalidzkich, wprowadzenia odpłatności za nadgodziny, służbę w nocy, niedziele i święta, waloryzacji uposażeń oraz przeznaczenia środków z wakatów na fundusz motywacyjny.

Przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych projekt nowelizacji kilku ustaw, który zakłada, że żołnierze, policjanci, zawodowi strażacy, pogranicznicy, więziennicy, celnicy, funkcjonariusze służb specjalnych dostaną zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. pensji, tak jak inni ubezpieczeni.

Obecnie "mundurowym" przysługuje zasiłek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów. W myśl projektu środki pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.

Według rządu zasiłki chorobowe funkcjonariuszy na poziomie 100 proc. wynagrodzenia to sztywny i nieuzasadniony przywilej, który często prowadzi do nadużywania zwolnień lekarskich, stąd propozycja obniżenia ich. Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku.

(PAP)

gdyj/ akw/ mag/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych