Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Polska w czołówce transakcji bezgotówkowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 września 2013, 07:29

  • 1
  • Powiększ tekst

Europa Centralna, Bliski Wschód, Afryka oraz rynki wschodzące w Azji to liderzy z zanotowanym ponad 20% wzrostem liczby transakcji, podczas gdy Ameryka Łacińska odnotowała w tym obszarze wzrost o 14,4% - wynika z raportu World Payments Report 2013.

Raport szacuje, że liczba transakcji bezgotówkowych na świecie w 2012 osiągnie 333 miliardy, co przekłada się na wzrost o 8,8% w stosunku do roku 2011.

Rynki wschodzące wyprzedziły w tym zestawieniu rynki dojrzałe, takie jak Ameryka Północna, Europa, Australia, Japonia, Singapur i Korea Południowa, gdzie odnotowano jednocyfrowe stopy wzrostu.

- Najnowsze opracowanie World Payments Report 2013 pokazuje, że kraje CEMEA, w tym Polska, bardzo szybko adoptują płatności bezgotówkowe, których rynek wzrósł o ponad 20% w ostatnim roku, podczas gdy w krajach najbardziej rozwiniętych wzrost był zaledwie jednocyfrowy. Nadal mocno trzymają się płatności kartowe. Transakcje kartami kredytowymi wzrosły o 12,3% do poziomu 57 miliardów transakcji rocznie, a kartami debetowymi wzrosły o 15,8% do 124 miliardów transakcji. Imponującą dynamikę wzrostu widać w nowoczesnych metodach płatności: najszybciej rozwijają się płatności mobilne, w tempie 58,5%. Płatności internetowe rosną w tempie 18,1%. Przewidujemy, że obydwa nowoczesne kanały płatności (internetowe i mobilne) w 2014 roku osiągną ilość ok. 64 miliardów. Należy spodziewać się, że najbliższe lata przyniosą wciąż dynamiczny rozwój nowych instrumentów płatniczych w porównaniu do klasycznych płatności kratowych, stanowiąc dla nich realną alternatywę - mówi Tomasz Kaczyński, Business Development Manager, Capgemini Polska.

Karty debetowe i kredytowe są wciąż najbardziej popularnymi środek płatności bezgotówkowych. Ta forma zapłaty wyprzedziła  e-płatności (przy użyciu bankowości internetowej) i m-płatności (z wykorzystaniem telefonu komórkowego do realizacji płatności). Wykorzystanie kart debetowych wzrosło o 15,8% (do 124 miliardów transakcji) w skali globalnej w stosunku do roku 2011, a kart kredytowych o 12,3% (do 57 miliardów transakcji). Szacunki branżowe mówią, że do 2014 roku płatności internetowe i mobilne wzrosną odpowiednio o 18,1% i 58,5%. Daje to 34,8 miliardów transakcji internetowych i 28,9 miliardów transakcji mobilnych.

Raport został przygotowany przez Capgemini i Royal Bank of Scotland.

Opr. Jas

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze