Studia.gov.pl – portal każdego studenta i maturzysty
Co i gdzie studiować? Ile zarabiają absolwenci różnych kierunków? Które kierunki są najpopularniejsze? Jak dostać stypendium albo kredyt studencki? Portal studia.gov.pl to skarbnica wiedzy dla wszystkich, którzy zamierzają studiować lub są w trakcie studiów – od maturzystów przez studentów po doktorantów.
Zaplanuj swoją przyszłość!
Decyzja o wyborze studiów należy do najważniejszych w życiu. Podążać za pasją i zainteresowaniami czy kierować się chłodną kalkulacją? Zostać w rodzinnym domu czy wyjechać do innego miasta?
Żeby ułatwić Wam dokonanie właściwego wyboru, jako Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiliśmy portal studia.gov.pl – jedyny tak obszerny zbiór sprawdzonych informacji.
Jeśli nie wiesz od czego zacząć, wejdź na studia.gov.pl i sprawdź ranking „Top 10: najpopularniejsze kierunki studiów”. Liderem jest wciąż informatyka, ale dalsze pozycje kryją niespodzianki…
Nowocześnie i prosto
Studia.gov.pl to nowoczesny i prosty w obsłudze przewodnik. Na portal składają się: wyszukiwarka kierunków – Wybierz Studia, aktualne rankingi ich popularności, zbiór najważniejszych informacji o studiowaniu i szkołach doktorskich.
W Aktualnościach znajdziesz najnowsze informacje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Między innymi wiarygodne wskazówki, jak sobie radzić w czasie epidemii koronawirusa – rozwiązania usprawniające funkcjonowanie uczelni i naukę, ułatwienia w spłacie kredytów studenckich czy informacje o pomocy psychologicznej.
ELA – sprawdź, ile zarobisz
Na portalu studia.gov.pl możecie także sprawdzić, ile zarabiają absolwenci poszczególnych kierunków. Umożliwi Wam to ELA – system, który generuje raporty-przewodniki ze wszystkich uczelni w kraju. Gromadzi dane o absolwentach, dzięki czemu wiadomo, ile zarabiają, jak długo po studiach szukają pracy i ilu wśród nich jest bezrobotnych.
Dzięki ELA dowiesz się, że obecnie w czołówce kierunków o najwyższych zarobkach dominują kierunki związane z informatyką, ale w dziedzinie nauk humanistycznych najlepiej zarabiają absolwenci europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim.
Konstytucja dla Nauki – w trosce o studentów
Z myślą o Waszej przyszłości przeprowadziliśmy systemową reformę polskich uczelni. Ustawa zwana Konstytucją dla Nauki znacząco poprawia jakość studiów i studiów doktoranckich, a także wzmacnia prawa studenta. W jaki sposób? Jesteście bezpieczni finansowo – uczelnia ma obowiązek przedstawić katalog opłat pobieranych od studentów. Jeśli w trakcie studiów nałoży dodatkowe opłaty lub zwiększy ich wysokość, zapłaci karę. Podobnie jest w przypadku opóźnień w wydawaniu dyplomów, jeśli szkoła wyższa przekroczy termin 30 dni. Ustawa zrewolucjonizowała także kształcenie doktorantów; stworzyliśmy szkoły doktorskie z powszechnym systemem stypendialnym.
Na portalu studia.gov.pl znajdziecie wszystkie informacje o wynikających z ustawy Waszych prawach, a także o stypendiach, grantach, konkursach i dodatkowym wsparciu materialnym.