Francuskie ministerstwo zdrowia: kryzys pogłębia się
Dyrektor generalny we francuskim resorcie zdrowia Jerome Salomon powiedział na konferencji prasowej w czwartek, że kryzys koronawirusa w kraju pogłębia się. „Stoimy w obliczu bardzo dużej fali infekcji” - ostrzegł
Podkreślił, że w walce o spowolnienie rozprzestrzeniania się zakażeń liczy się każdy dzień.
Salomon poinformował, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 58 046 nowych przypadków koronawirusa, co stanowi drugi w ciągu czterech ostatnich dni rekord. Łącznie od początku pandemii zarejestrowano we Francji 1 601 367 przypadków.
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła we Francji w ciągu doby o 363 i wyniosła łącznie od początku pandemii 39 037.
Francuski minister zdrowia Olivier Veran podkreślił, że druga fala koronawirusa, która przetacza się przez Francję, będzie bardziej dotkliwa niż pierwsza, z wiosny, jeśli pozwoli się jej dalej rozprzestrzeniać w obecnym tempie.
Dodał, że liczba osób cierpiących na Covid-19 wymagających pobytu na oddziałach intensywnej terapii osiągnie szczyt na poziomie 6 tys., jeśli społeczeństwo będzie przestrzegało nowych ograniczeń, lub dojdzie do 7 tys., gdy wirus będzie się dalej rozprzestrzeniał.
W środę we francuskich szpitalach na oddziałach intensywnej terapii znajdowało się 4 tys. chorych na Covid-19.
Pod koniec października prezydent Emmanuel Macron wprowadził dalsze ograniczenia w kraju, jednak rząd jest zdania, że społeczeństwo nie przestrzega zasad w tak pełnym stopniu, jak na wiosnę.
Od 30 października wprowadzono w całej Francji lockdown, nazwany kwarantanną narodową. Wszyscy obywatele mają się do 1 grudnia izolować i pozostawać w domu. Wychodzić z niego można jedynie w celach zawodowych, udając się do lekarza i apteki, w celu zrobienia zakupów z ważnych powodów rodzinnych lub mocy nakazów sądowych i administracyjnych. Wprowadzono nakaz noszenia ze sobą certyfikatu usprawiedliwiającego wyjście z domu, zawierającego szczegółowe dane osobowe, określony cel wyjścia i godzinę.
Szkoły, żłobki i przedszkola pozostają otwarte, ale wdrożone zostały bardziej surowe wytyczne sanitarne; uczniowie powyżej 6. roku życia mają obowiązek noszenia masek.
Uniwersytety zostały zamknięte. Mogą odbywać się na nich jedynie zajęcia praktyczne, których nie można zorganizować w sposób zdalny.
Czytaj też: Hiszpania: Covid nie daje za wygraną. Premier zapowiada szczepienia
PAP/KG