Można podwyższyć emeryturę! Jak to zrobić?
Ponowne przeliczenie emerytury lub kapitału podstawowego może zwiększyć świadczenia. Muszą być ku temu podstawy, np. dodatkowe zarobki, które uzyskaliśmy przed przyznaniem emerytury lub potem.
Aby przeliczyć emeryturę, trzeba złożyć wniosek w tej sprawie. Jeśli nowa kwota okaże się mniej korzystna od poprzedniej, ZUS nie obniży emerytowi świadczenia.
W przypadku emerytur zreformowanych ZUS dolicza składki odprowadzone po przyznaniu emerytury. Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury (wcześniejsze, przyznane w wieku powszechnym, częściowe i pomostowe).
Kolejną możliwością na zwiększenie emerytury jest złożenie wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego. Można go przeliczyć np. z powodu urlopu wychowawczego , który teraz liczony jest jak okres składkowy (dotyczy tych, którzy otrzymali decyzję przed 1 maja 2015 r. i nie wnioskowali o przeliczenie).
Kolejnym sposobem na zwiększenie emerytury jest przyjęcie wartości średniego dalszego trwania życia z korzystniejszych tablic. Emeryt może złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury z przyjęciem wartości prognozowanej dalszej długości życia z najkorzystniejszej tablicy, jeśli dotąd nie skorzystał z tej możliwości przeliczenia.
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można składać w określonych terminach. W przypadku pracujących emerytów pobierających „stare emerytury” – po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Natomiast osoby, którym ZUS wypłaca „nowe emerytury” – nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu wszystkich ubezpieczeń emerytalnych i rentowych.
Czytaj też: Budujemy potęgę polskich portów! Rewolucyjne inwestycje!
tvp.info/kp