Nie każdy dostał wakacje od ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę 23 tys. decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych - poinformował rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Natomiast ponad 1,4 mln wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę.
Decyzje dotyczą odmów całkowitych i częściowych. ZUS zaznacza, że niektóre odmowy częściowego zwolnienia z opłacenia składek mogą mieć źródło w algorytmie systemu do obsługi wniosków i jako takie na pewno zostaną rozstrzygnięte na korzyść klientów.
W praktyce chodzi tu o takie decyzje, które przyznają zwolnienie z opłacenia składek obowiązkowych (na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i wypadkowe), a jednocześnie odmawiają zwolnienia z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, mimo podlegania temu ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku i miesiącu go poprzedzającym.
„W takiej sytuacji, gdy wnioskodawcy zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w terminie, otrzymają zwolnienie w pełnej wysokości. W ramach autokontroli ZUS uwzględni zwolnienie z opłacenia tej składki, a płatnik zostanie o tym poinformowany” – powiedział Dąbrówka, cytowany w komunikacie.
Od decyzji odmownej można się odwołać
Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS. W razie wydania decyzji odmownej należne składki za grudzień płatnik powinien uregulować w standardowym terminie, czyli do 20 stycznia.
Decyzje odmowne (w całości i w części) wnioskodawcy znajdą na swoim profilu w PUE ZUS/eZUS. Informację o tym, że na PUE ZUS/eZUS jest nowa korespondencja na ten temat ZUS wysyła dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE ZUS/eZUS.
Od 1 listopada ub. roku mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym.
Według danych z 10 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,6 mln wniosków o zwolnienie z opłacenia składek, w tym przeszło 1,3 mln w listopadzie za grudzień z terminem płatności do 20 stycznia. Za styczeń złożono 322,9 tys., a za luty - 17,2 tys.
Ponad 1,4 mln wnioskodawców (1,2 mln osób za grudzień i ponad 200 tys. za styczeń) już wie, że otrzymało ulgę. Łączna kwota podlegająca zwolnieniu przekroczyła już 1,8 mld zł.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Nie wieje optymizmem w energetyce wiatrowej
Czy Pesa kupi hiszpański koncern? Decyzja w styczniu!
Sieć Moya podbija szturmem rynek paliw
»»Paraliż służby zdrowia. Kolejki najdłuższe od 13 lat – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24