Megatrendy w energetyce, chmura i AI to tematy konferencji Innowatorzy PGNiG
Efektywność i bezpieczeństwo energetyczne, odpowiedzialność za klimat i środowisko, uwarunkowania wobec światowych trendów – to tylko niektóre z obszarów, w których kluczowe okazują się innowacje. W dynamicznie zmieniającym się świecie ciągłe poszukiwanie nowatorskich rozwiązań stało się wręcz koniecznością. Dla przedsiębiorstw, takich jak PGNiG, innowacyjność jest jednym z naturalnych kierunków rozwoju. Te i wiele innych zagadnień, związanych z innowacyjnym działaniem i myśleniem, poruszyli 16 czerwca eksperci goszczący na konferencji Innowatorzy PGNiG.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele spółek Grupy Kapitałowej PGNiG zaangażowani w działalność innowacyjną oraz eksperci zewnętrzni związani ze środowiskiem badawczo-rozwojowym oraz praktycy z sukcesem wdrażający nowatorskie rozwiązania w biznesie. Omówiono globalne megatrendy, sukcesy zawdzięczane niekonwencjonalnym pomysłom oraz „wodorową” przyszłość spółek z Grupy.
Konferencja Innowatorzy PGNiG to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane w Grupie Kapitałowej. Jej celem było pokazanie potrzeby poszukiwania innowacji i zachęcenie do niekonwencjonalnych, odkrywczych sposobów myślenia, poprzez zaprezentowanie inspirujących trendów.
Warunkiem rozwoju jest innowacyjność, która zmusza nas do nieustannego poszukiwania sposobów pozwalających pokonać własne ograniczenia, rutynę, i utarte schematy. Innowacje są zatem kluczem do wzrostu – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG, zwracając się do uczestników. „Nasze innowacyjne podejście potwierdzają prowadzone przez GK PGNiG programy – wodorowy, program cyfryzacji, zwłaszcza wykorzystanie chmury do naszych prac związanych z poszukiwaniem i wydobyciem, program zwiększania efektywności energetycznej, a także projekty realizowane ze startupami” – dodał. Podkreślił także, że wpisuje się one w obrany przez polski rząd model transformacji energetycznej kraju.
Inteligentnie i innowacyjnie z AI
Poszukiwanie nowych rozwiązań w dziedzinie energetyki wymaga zrozumienia kierunków zmian całej światowej gospodarki. Jednym z najważniejszych globalnych trendów współczesności jest zaś rozwój i upowszechnianie zastosowania sztucznej inteligencji, którą uznaje się za rewolucję większą, niż wynalezienie elektryczności. To właśnie dane i ich inteligentne, innowacyjne wykorzystanie stanie się w dobie uczenia maszynowego sposobem na uzyskanie konkurencyjnej przewagi. O przyszłości gospodarki w kontekście technologii AI mówiła podczas konferencji Maria Parysz – światowa liderka w obszarze sztucznej inteligencji, twórczyni największej profesjonalnej społeczności ekspertów AI (Kaggle Days).
Innowacje zmieniają świat, a naszą branżę i jej otoczenie czynią lepszą, łatwiejszą i wygodniejszą. Technologia to ważny element rozwoju rynku i każdej organizacji. W Grupie Kapitałowej PGNiG nieustannie się rozwijamy, idziemy zgodnie z postępem, a naszych pracowników inspirujemy do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Konferencja Innowatorzy była pierwszym tego typu wydarzeniem w naszej organizacji, przygotowanym z myślą o naszych pracownikach, przeprowadzone w wygodnej formule online – powiedział Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. Innowacyjność to droga do nowej, lepszej jakości, relacji, sposobów działania. Dlatego tak ważne jest, abyśmy codziennie poszukiwali nieszablonowych rozwiązań i wzajemnie inspirowali się do zmian – dodał.
Dobre przykłady innowacyjnych sukcesów
Nie samą teorią żyją innowacje – dlatego podczas konferencji nie zabrakło omówienia konkretnych przykładów sukcesów, zawdzięczanych nieszablonowym, nowatorskim rozwiązaniom. Takie studium przypadku zawierała m.in. prezentacja Seweryna Tlałki – Głównego Technologa w Geofizyce Toruń SA. Tlałka przybliżył działania wdrożone w ramach systemu IMAS. Pozwoliły one na wyeliminowanie ciężkich i niewygodnych systemów zbierania danych sejsmicznych i zastąpienie ich nowoczesnymi, ważącymi 15-krotnie mniej, dużo łatwiejszymi w obsłudze rozwiązaniami bezprzewodowymi, dającymi dodatkowo lepsze jakościowo wyniki.
Zielone perspektywy
We współczesnym świecie innowacje służyć powinny również, jeśli nie przede wszystkim, dążeniu do ograniczenia negatywnego wpływu ludzkiej działalności na środowisko naturalne. W perspektywie energetyki, nowe podejścia uwzględniają więc nisko- lub zeroemisyjne technologie i praktyki. Odnawialne źródła energii, fakty związane z wpływem energetyki na klimat i pożądane kierunki rozwoju branży, w kontekście globalnych megatrendów, omówił Marcin Popkiewicz – analityk, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko.
Wodór paliwem przyszłości
Przyjazne klimatowi rozwiązanie energetyczne to również wykorzystanie wodoru, który – zmagazynowany w kawernie – stanowi bufor bezpieczeństwa dla krajowego systemu energetycznego. Przechowywana w tej chemicznej postaci nadwyżka energii z OZE może zostać w krótkim czasie zamieniona na energię elektryczną i oddana do sieci przesyłowej, a dzięki temu wyrównać jej chwilowy niedobór. Innowacyjne podejście pomoże pokonać wyzwania rynku wodoru – takie, jak technologia magazynowania, regulacje prawne, czy bariera ceny. Innowacyjnym rozwiązaniem kwestii akumulacji wodoru jest wykorzystanie kawern solnych – w takich działaniach jako jedyny w kraju specjalizuje się Gas Storage Poland.
Wydarzenie swym patronatem objęło Ministerstwo Aktywów Państwowych.
PGNiG/mt