Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Głos Kościoła: 10 cytatów papieża Franciszka o ekonomii, gospodarce, kapitalizmie i ubóstwie

Papież Franciszek

Papież Franciszek

łac. Franciscus, właśc. Jorge Mario Bergoglio SI (ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – argentyński duchowny rzymskokatolicki, w latach 1998–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego (od 13 marca 2013). Głowa Kościoła Katolickiego.

  • Opublikowano: 24 lipca 2015, 09:55

    Aktualizacja: 28 lipca 2015, 14:31

  • Powiększ tekst

Kościół Katolicki od swojego zarania posiadał bardzo ugruntowane poglądy i zalecenia dotyczące ekonomii i gospodarki (mimo, iż pierwsi Ojcowie Kościoła takimi pojęciami się jeszcze nie posługiwali). Z kolei papieże także często zabierali głos na tematy ekonomiczne. Papież Franciszek nie jest tu wyjątkiem.

Z tego powodu warto zaprezentować 10 najciekawszych cytatów papieża Franciszka dotyczących gospodarki, ekonomii, kapitalizmu i finansów. Zapraszamy do lektury!

10 - o tym co powinien posiadać ksiądz

Biskup nie może mieć psychiki księcia.

9 - o zbytkach

Boli mnie, kiedy widzę księdza albo zakonnicę w najnowszym modelu samochodu.

8 - o rządzeniu

Chciałbym prosić wszystkich, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska w dziedzinie gospodarczej, politycznej i społecznej, wszystkich mężczyzn i kobiety dobrej woli: bądźmy opiekunami stworzenia, Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego, środowiska.

7 - o ubogich

Co mogę zrobić ja, zbieracz kartonów, pakowacz, sortowacz śmieci, skoro nie mam co jeść? Co mogę ja, rzemieślnik, wędrowny handlarz, tragarz, chłop, rybak, pozbawiony praw pracowniczych i dyskryminowany, pełen marzeń, ale bez szans na rozwiązanie moich problemów? (...) Dużo! Dużo możecie! Wy, najpokorniejsi, najbardziej wyzyskiwani, najbiedniejsi i wykluczeni, możecie zrobić dużo. Przyszłość ludzkości jest w waszych rękach. W waszej zdolności do samoorganizacji i dobijaniu się o twórcze alternatywy, o prawo do ziemi, pracy i dach nad głową. Sprawiedliwy podział owoców ziemi i ludzkiej pracy to nie filantropia, lecz moralny obowiązek.

6 - o podróżach

  • Jeździ Ksiądz Kardynał często metrem. Czy to Księdza ulubiony środek transportu?
  • Jeżdżę nim prawie zawsze, ale ze względu na prędkość. Najbardziej lubię autobus, bo widzę wtedy ulicę.

5 - o kolonializmie

Kolonializm, stary i nowy, który sprowadza kraje ubogie jedynie do roli dostawców surowców i taniej siły roboczej, rodzi przemoc, ubóstwo, wymuszoną emigrację i wszelkie nieszczęścia, które idą ręka w rękę - z tego właśnie powodu, że podporządkowując peryferie centrum, odmawia się im prawa do integralnego rozwoju. A to, bracia, jest niesprawiedliwość, a niesprawiedliwość rodzi przemoc, której żadna policja, wojsko czy tajne służby nie są w stanie powstrzymać.

4 - o Kościele dla ubogich

Jak ja bym chciał Kościoła biednego, Kościoła dla biednych.

3 - o ubóstwie

Nie można mówić o biedzie, jeśli się jej nie doświadczy poprzez bezpośrednie umieszczenie siebie tam, gdzie ludzie ją przeżywają.

2 - o służbie

Prawdziwą władzą jest służba i także papież, by wypełniać władzę, musi coraz bardziej wchodzić w tę posługę i przyjąć z miłością oraz czułością całą ludzkość. Zwłaszcza najuboższych, najsłabszych, najmniejszych.

1 - o kulcie pieniądza

Kult boga-pieniądza jest taki, że zapanowała filozofia wykluczenia dwóch biegunów życia ludzkiego, które są nadzieją narodów: młodych i starych. Wobec ludzi starych stosuje się skrycie eutanazję kulturalną.

Papież Franciszek - łac. Franciscus, właśc. Jorge Mario Bergoglio SI (ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – argentyński duchowny rzymskokatolicki, w latach 1998–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego (od 13 marca 2013). Posługuje się językami: hiszpańskim, włoskim, niemieckim, francuskim, łaciną piemonckim oraz angielskim zna też trochę portugalski. Na studiach uczył się także klasycznej greki. Franciszek jest pierwszym papieżem z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III (pontyfikat 731–741). Jest również pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym zakonnikiem od czasu papieża Grzegorza XVI (pontyfikat 1831–1846).

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych