Papież Franciszek - co myśli o gospodarce, liberalizmie, sprawiedliwości społecznej
Papież Franciszek nie raz zaskakiwał nas swoimi wypowiedziami. Zabiera głos na rozmaite tematyka i nie unika też wypowiedzi na temat kwestii ekonomicznych. Co sądzi papież Franciszek na temat solidarności społecznej, bogactwa Kościoła Katolickiego i liberalizmu?
Oto opinie papieża Franciszka na te sprawy.
O bogactwie Kościoła Katolickiego:
Były już trudniejsze czasy dla religii, niż obecnie. I mimo wszystko wyszliśmy z nich. Być może obecnie jest mało ludzi religijnych, ale kiedyś brakowało nam cnoty. Były czasy, gdy Kościół był niezwykle skorumpowany (…) były czasy niezmiernie trudne, a jednak Kościół przetrwał. Nagle bowiem pojawili się ludzie tacy, jak Matka Terasa z Kalkuty, którzy zrewolucjonizowali spojrzenie na godność ludzką, i którzy spędzili życie pomagając ludziom w umieraniu. Te wybory tworzyły nowy mistycyzm i odnawiały rozumienie religijności - podkreślał kardynał. I dodawał: „w historii Kościoła katolickiego prawdziwymi odnowicielami byli święci. Oni są prawdziwymi reformatorami, którzy mogą zmienić, transformować i ożywiać duchowe ścieżki.
O liberalizmie:
Gdybyś przyjrzał się nauczaniu społecznemu Kościoła byłbyś zaskoczony tym, co on potępia. Na przykład potępia on ekonomiczny liberalizm. Wszyscy myślą, że Kościół jest przeciwko komunizmowi, ale jest także przeciwko dzisiejszemu systemowi gospodarczemu, to jest przeciwko liberalizmowi. On nie jest chrześcijański i nie możemy go zaakceptować.
O sprawiedliwości społecznej:
Musimy szukać równości szans i praw, walczyć o uprawnienia socjalne, o odpowiednią zapłatę, prawo do odpoczynku, wolność dla związków zawodowych. Wszystko to, co tworzy sprawiedliwość społeczną.
Fronda.pl/ as/