Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

W Japonii bez niespodzianek

źródło: dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S. A.

  • 17 grudnia 2012
  • 10:35
  • 0
  • Tagi: akcje biznes giełda gospodarka Japonia
  • Powiększ tekst

W Japonii nie było niespodzianki – opozycyjna LDP w przytłaczający sposób zwyciężyła w wyborach do izby niższej parlamentu, zdobywając 300 z 480 mandatów. Lider LDP zapowiedział walkę z deflacją, osłabienie jena oraz twardą postawę wobec kwestii terytorialnych. W przedświątecznym tygodniu czeka nas sporo danych makro, z USA, Niemiec i Polski. Grudzień przynosi jednak często zmiany cen, które mają mało wspólnego z napływającymi informacjami i tego typu zjawisko zdaje się mieć właśnie miejsce na europejskich rynkach.

Abe ma mało czasu, test już w czwartek

Opozycja zwyciężyła wybory do kluczowej niższej izby japońskiego parlamentu. Razem z mniejszym koalicjantem zdobyła ok. 330 głosów. A to oznacza, iż Shinzo Abe powróci na fotel premiera. Nie ma one jednak komfortu kilkuletniej kadencji. W lipcu odbędą się wybory do izby wyższej i uważa się, że Abe będzie potrzebował sukcesu w postaci poprawy koniunktury w Japonii aby te wybory również zdecydowanie wygrać i pozostać na stanowisku premiera.

Abe ma zdecydowane poglądy w kwestiach polityki gospodarczej. Uważa on, iż BoJ powinien być bardziej aktywny, a cel inflacyjny powinien zostać podniesiony z 1 do 2%. Co więcej ma on w tej kwestii niemało do powiedzenia. Członków Rady banku mianuje rząd, a kadencja trzech najważniejszych (prezesa i dwóch wiceprezesów) kończy się w kwietniu. Być może zatem efekty presji zobaczymy już na czwartkowym posiedzeniu BoJ.

Perspektywa zmiany politycznej w Japonii przełożyła się już na znaczące osłabienie jena. W przeszłości jednak próby osłabienia waluty przez Bank kończyły się co najwyżej krótkotrwałym sukcesem. Jeśli zatem polityka Banku nie zmieni się w sposób diametralny trudno będzie oczekiwać (przy obecnej polityce Fed) trwałego osłabienia jena, a wręcz może dojść do realizacji zysków. Jednak wobec wysokiej stawki politycznej Abe może „zachęcić” członków Rady do bardziej zdecydowanych działań.

Produkcja, PMI w górę, w tym tygodniu wskaźniki regionalne

Opublikowane w piątek dane z amerykańskiej gospodarki okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła aż o 1,1% m/m – najwięcej od grudnia 2010 roku, zaś wskaźnik PMI za grudzień wyniósł 54,2 pkt. – najwięcej w 8 miesięcznej historii. Są jednak dwa „ale”. Jeśli chodzi o dane o produkcji jest to prawdopodobnie odbicie po bardzo słabym kwartale. Roczna dynamika to nadal jedynie 2,5% - pomijając październik tak źle nie było od lutego 2010 roku. Wskaźnik PMI jest za to nadal dużą niewiadomą. W listopadzie jego wartość również rosła, a jak się później okazało wskaźnik ISM (publikowany od 1948 roku) odnotował spadek poniżej 50 pkt. Dlatego też z oceną koniunktury w amerykańskim przemyśle należy wstrzymać się do publikacji regionalnych raportów – dziś z Nowego Jorku i w czwartek z Filadelfii. Ponadto w środę i czwartek w USA opublikowane będą dane z rynku budownictwa mieszkaniowego, wskazujące na tempo ożywienia w tym segmencie gospodarki.

Domykanie krótkich pozycji za zwyżką na EURUSD?

Grudzień często przynosi mało intuicyjne zmiany notowań na rynkach i ten rok nie jest wyjątkiem. Inwestorów szczególnie mogła zaskoczyć ubiegłotygodniowa hossa na rynku EURUSD, w wyniku której dziś rano byliśmy najwyżej od maja. Na rynku mówi się, iż jest to efekt zamykania pozycji krótkich w euro przed końcem roku. Rzeczywiście w wielu opiniach i strategiach na rok 2013 można znaleźć koronny argument, iż zapowiedź operacji OMT to punkt kulminacyjny kryzysu w Europie i stąd w przyszłym roku czekają nas spadki premii za ryzyko i dalsze umacnianie euro.

Z naszych obserwacji wynika, iż krótkie pozycje domykane są… od czerwca. Jakkolwiek nadal przeważają one w ujęciu netto, nie jest ich tak dużo w kontekście historycznym – trudno zatem naszym zdaniem oczekiwać większego short squeeze. Co więcej w ostatnim czasie przybywa pozycji długich, także z tej perspektywy spadki i wzrosty wydają się równie prawdopodobne. Obstajemy natomiast przy opinii, iż ze względu na tendencje w polityce monetarnej w średnim okresie kurs EURUSD powinien zniżkować, prawdopodobnie poniżej poziomu 1,25.  USDJPY, D1 – para USDJPY po zwycięstwie LDP otworzyła tydzień luką wzrostową jednak kupujący szybko zaczęli realizować zyski; należy zwrócić uwagę, iż pomimo niekorzystnej dla jena perspektywy fundamentalnej (presja na BoJ) okoliczności dla byków na chwilę obecną nie są sprzyjające; po pierwsze para dotarła do strefy oporu 84,13-84,87; po drugie testujemy górne ograniczenie kanału wzrostowego; po trzecie wreszcie, impuls wzrostowy uformował już 5-falową strukturę; wszystko to zatem daje szansę na korektę spadkową; zwycięstwo Abe może jeszcze przełożyć się na osłabienie jena, ale kupujący będą znaczenie bardziej bezpieczni przy wsparciu 81,70  

EURUSD, H1 – para EURUSD rozpoczyna tydzień od testu maksimum z września; na interwale H1 można odnotować zarówno kanał wzrostowy, jak i poziomy 1,3119 (wsparcie) i 1,3186, o które obecnie toczy się gra; jak już wspomnieliśmy w średnim terminie perspektywy fundamentalne są dla euro niekorzystne i teoretycznie test maksimów mógłby być dobrym pretekstem do zwrotu; warto zwrócić jednak uwagę na fakt, iż w ramach kanału wzrostowego świece impulsu są zdecydowanie bardziej dynamiczne; dlatego też przed pokonaniem wsparcia 1,3119 i dolnego ograniczenia sprzedający powinni zachować ostrożność

WIG20 (kontrakt), W1 – warszawski rynek zaczyna tydzień od nowych tegorocznych maksimów; ubiegły tydzień przyniósł bardzo silne wzrosty pomimo niezdecydowania na Wall Street; warto jednak zwrócić uwagę, iż warszawski rynek jedynie „doskoczył” to zachodnich parkietów (tu Eurostoxx50) i jeśli można mówić o dywergencji to całej Europy wobec Wall Street; zarówno Warszawa, jak i Europa są już mocno wykupione i krótkoterminowy potencjał wzrostowy wydaje się wyczerpany; wsparcie dla kontraktów na WIG20 jest na poziomie 2450 pkt.

Komentarze